Trwa ładowanie...
22-05-2012 10:59

Mężczyźni pod wpływem stresu wykazują zachowania prospołeczne

Mężczyźni pod wpływem stresu wykazują zachowania prospołeczneŹródło: Fotochannels.com
d3sxn5z
d3sxn5z

Niemieccy naukowcy udowodnili, że zestresowani mężczyźni stają się bardziej przyjaźni, a nie, jak wcześniej sądzono, agresywni. Wyniki badania opublikowano w "Psychological Science".

Dotychczas pokutowała teoria, która zakładała, że w obliczu stresu człowiek i inne zwierzęta mogą zareagować na dwa sposoby: walczyć lub uciekać. Jedynie kobiety od lat 90. uważane były za istoty nietypowe, gdyż stresująca sytuacja wywoływała u nich skłonność do opiekowania się i zawierania przyjaźni. Jednakże wciąż sądzono, że mężczyźni pod wpływem napięcia będą okazywać agresję.

Badacze z University of Freiburg wykazali, że mężczyźni również są skłonni do pozytywnych społecznie zachowań w trudnych momentach.

Naukowcy opracowali metodę wywoływania u osób badanych stresu - dzięki wystąpieniom publicznym. Następnie stosowali specjalne gry społeczne, które pozwalały na mierzenie ilości zachowań pozytywnych (np. zaufanie, dzielenie się) i negatywnych (np. karanie).

Zestresowani mężczyźni przejawiali więcej pozytywnych zachowań niż osoby z grupy kontrolnej, która nie uczestniczyła w stresującej sytuacji.

d3sxn5z

"Z naszych poprzednich badań wynikało, że pozytywny kontakt społeczny z zaufaną osobą przed uczestniczeniem w stresującej sytuacji zmniejsza reakcję na stres. Najwidoczniej ta strategia jest tak silnie zakorzeniona, że ludzie potrafią zmieniać odpowiedź na bodziec stresowy również w trakcie lub zaraz po uczestniczeniu w stresującej sytuacji, dzięki stosowaniu pozytywnych społecznie zachowań" - mówi Markus Heinrichs, jeden z badaczy. (PAP) ooo/tot/ijuh

d3sxn5z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sxn5z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj