Trwa ładowanie...

Mężczyźni pod wpływem stresu wykazują zachowania prospołeczne

Share
Mężczyźni pod wpływem stresu wykazują zachowania prospołeczne
Źródło: Fotochannels.com
d3zmvjm

Niemieccy naukowcy udowodnili, że zestresowani mężczyźni stają się bardziej przyjaźni, a nie, jak wcześniej sądzono, agresywni. Wyniki badania opublikowano w "Psychological Science".

Dotychczas pokutowała teoria, która zakładała, że w obliczu stresu człowiek i inne zwierzęta mogą zareagować na dwa sposoby: walczyć lub uciekać. Jedynie kobiety od lat 90. uważane były za istoty nietypowe, gdyż stresująca sytuacja wywoływała u nich skłonność do opiekowania się i zawierania przyjaźni. Jednakże wciąż sądzono, że mężczyźni pod wpływem napięcia będą okazywać agresję.

Badacze z University of Freiburg wykazali, że mężczyźni również są skłonni do pozytywnych społecznie zachowań w trudnych momentach.

Naukowcy opracowali metodę wywoływania u osób badanych stresu - dzięki wystąpieniom publicznym. Następnie stosowali specjalne gry społeczne, które pozwalały na mierzenie ilości zachowań pozytywnych (np. zaufanie, dzielenie się) i negatywnych (np. karanie).

d3zmvjm

Zestresowani mężczyźni przejawiali więcej pozytywnych zachowań niż osoby z grupy kontrolnej, która nie uczestniczyła w stresującej sytuacji.

"Z naszych poprzednich badań wynikało, że pozytywny kontakt społeczny z zaufaną osobą przed uczestniczeniem w stresującej sytuacji zmniejsza reakcję na stres. Najwidoczniej ta strategia jest tak silnie zakorzeniona, że ludzie potrafią zmieniać odpowiedź na bodziec stresowy również w trakcie lub zaraz po uczestniczeniu w stresującej sytuacji, dzięki stosowaniu pozytywnych społecznie zachowań" - mówi Markus Heinrichs, jeden z badaczy. (PAP) ooo/tot/ijuh

d3zmvjm

Podziel się opinią

Share
d3zmvjm
d3zmvjm