Trwa ładowanie...
03-06-2014 11:58

Mężczyźni potrafią poznać, że kobieta zdradza

Mężczyźni potrafią poznać, że kobieta zdradzaŹródło: 123RF.COM
d31o5sx
d31o5sx

Mężczyźni potrafią doskonale oceniać to, czy partnerka ich zdradza. Tak przynajmniej wynika z badań o których informuje pismo "Human Nature".

Naukowcy z Uniwersytetu Virginia Commonwealth w Richmond przeprowadzili badania wśród 203 heteroseksualnych par. Przy pomocy anonimowych ankiet zapytali każdą z badanych osób, czy kiedykolwiek zdradziła partnera i czy podejrzewała jego zdradę lub o niej wiedziała.

Do zdrady przyznało się 29 proc. mężczyzn i 18,5 proc. kobiet.

Jak zaobserwowali naukowcy, wierność partnera trafniej oceniali panowie niż panie. Oceny kobiet na temat wierności lub zdrady partnera były trafne w 80 proc., ale mężczyźni byli jeszcze lepsi - trafiali aż w 94 procentach. Częściej też nakrywali partnerkę na zdradzie - aż w 75 proc. przypadków, podczas gdy kobiety w 41 proc. Mężczyźni byli też bardziej skłonni podejrzewać niewierność, nawet jeśli ich ukochana była lojalna i uczciwa.

d31o5sx

Obserwacje te mają sens z ewolucyjnego punktu widzenia, gdyż mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nigdy nie mogą być w 100 proc. pewni swojego ojcostwa. - Panowie mają więcej do stracenia. Gdy partnerka jest niewierna, mężczyzna może stracić szansę na przekazanie swoich genów potomstwu, a na dodatek angażuje swoje siły w opiekę nad dziećmi innego mężczyzny - mówi prowadzący badania Paul Andrews.

Prawdopodobnie dlatego mężczyźni wykształcili lepsze mechanizmy obronne i lepiej od kobiet wykrywają niewierność partnera. Jednak, kobiety nauczyły się radzić sobie z tym problemem, poprzez lepsze ukrywanie romansów, podkreśla Andrews.

Złożone analizy statystyczne wykazały, że zdrady dopuściło się dodatkowe 10 proc. pań - poza 18,5 procentami, które przyznały się do niej w ankiecie. Mężczyźni byli natomiast uczciwi w swoich zeznaniach.

Badania amerykańskich naukowców nie sprawdzają się jednak na jednym gruncie - włoskim. Jak się bowiem okazuje więcej Włochów ma wyrzuty sumienia, kiedy się przeje, niż kiedy zdradzi partnera.

d31o5sx

Badacze z magazynu psychologicznego "Riza Psicosomatica" przepytali tysiąc osób w wieku 25-55 lat. Okazało się, że największe poczucie winy wywołuje u nich objadanie się i zbytnia rozrzutność. Niewierność znalazła się prawie na końcu listy grzechów, poprzedzona przez zaniedbywanie przyjaciół, rodziny i kondycji oraz lekceważenie obowiązków służbowych. Okazuje się, że łamanie nakazów religijnych nie wywołuje u wielu Włochów wyrzutów sumienia - psuje to humor tylko 7 proc. z nich.

Swoją drogą, skutki niepohamowanego obżarstwa żony, w tym przypadku mogą być o niebo gorsze od delikatnego flirtu.

K / PFi, facet.wp.pl

Zobacz: Dieta dopasowana do stylu życia mężczyznyDieta dopasowana do stylu życia mężczyzny

d31o5sx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31o5sx