Trwa ładowanie...
14-07-2011 12:31

Mężczyźni pragną czułości, kobiety seksu

Mężczyźni pragną czułości, kobiety seksuŹródło: Thinkstockphotos
d19dib4
d19dib4

* Wygląda na to, że kolejny stereotyp na temat męskich priorytetów w związku możemy odłożyć między bajki. Seks wcale nie jest na pierwszym miejscu! Ale dopiero przy pewnym stażu małżeńskim...*

Choć w świeżych związkach seks jest dla facetów czymś równie ważnym, jak dla kobiet przytulanki i czułości, z biegiem lat ta tendencja słabnie. Według badań amerykańskich naukowców opublikowanych w artykule, który ukazał się w naukowym Archives of Sexual Behaviour, u par, które są razem kilkanaście lat lub dłużej jest zupełnie na odwrót!

Naukowcy z Indiana University prześwietlili pożycie intymne tysiąca par z USA, Brazylii, Niemiec, Japonii i Hiszpanii, których średni staż wynosił 25 lat razem. Okazało się, że subiektywne poczucie bycia szczęśliwym zaskakująco różni się w zależności od płci - mężczyźni uważają, że są szczęśliwi, jeśli partnerka jest odpowiednio czuła i nie szczędzi romantycznych uścisków oraz przytulania. Dla kobiet dużo ważniejszym czynnikiem okazała się satysfakcja seksualna.

W długotrwałych związkach mężczyźni są dużo bardziej szczęśliwi, jeśli oprócz wspomnianych otrzymywanych czułości, cieszą się dobrym zdrowiem, w związku z czym mogą zapewnić swoim partnerkom udane życie seksualne, którego te ostatnie tak potrzebują.

d19dib4

Ponadto czułe pocałunki i przytulanie, które nie ma żadnego wpływu na subiektywne poczucie szczęścia kobiet, pośrednio wpływa jednak na poziom satysfakcji seksualnej par, tak samo jak częstotliwość kontaktów seksualnych. A zatem wychodzi na to, że męska potrzeba otrzymywania intensywniejszych niż dotąd czułości ma pozytywny wpływ dla obojga partnerów.

Magiczną granicą, po której priorytety obojga partnerów zamieniają się miejscami, jest 15 lat wspólnego pożycia (statystycznie). Jednym z powodów takiego stanu rzeczy, oprócz uwarunkowań biologicznych i hormonalnych, może być fakt, że przy takim stażu dzieci pary są już odchowane i partnerzy mogą skupić się na sobie. Nie bez wpływu pozostaje również zauważona przez naukowców tendencja, że pary z naprawdę długim stażem niemal z każdym kolejnym rokiem bycia razem są bardziej szczęśliwe.

Co ciekawe, mężczyźni, którzy w ciągu swojego życia mieli więcej partnerek seksualnych są średnio mniej zadowoleni z pożycia seksualnego na jesieni życia. Badania wykazały również spore różnice w poziomie satysfakcji seksualnej w zależności od narodowości - wśród mężczyzn prym wiodą Japończycy, a wśród kobiet Brazylijki i Hiszpanki.

"Bierzemy pod uwagę, że szczęście w związku oraz satysfakcja seksualna nie jest tym samym dla wszystkich par oraz kultur" - podkreśla jednak szef badań, Julia Heiman.

KP/PFi

d19dib4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19dib4