Trwa ładowanie...
03-09-2013 12:25

Mężczyźni są coraz wyżsi

Mężczyźni są coraz wyżsiŹródło: 123RF
d2n0bh8
d2n0bh8

Nie mieścisz się w swój ślubny garnitur? Urosłeś - tyle, że wszerz. Pili cię garnitur twojego ojca, a rękawy dziadkowego kożucha sięgają cię raptem do łokci? To całkiem normalne. Brytyjscy naukowcy podają, że mężczyźni są coraz wyżsi. Średnia wzrostu w porównaniu z tą z roku 1870 zwiększyła się aż o 11 centymetrów.

Naukowcy porównali dane z 15 krajów europejskich. Za główne źródło informacji posłużyły im dokumenty wojskowe, bo to właśnie w nich - oczywista sprawa - można znaleźć najbardziej szczegółowe dane dotyczące stanu fizycznego ludzi sprzed ponad 140 lat. Co zrozumiałe, analiza zmian średniej wzrostu dotyczy tylko mężczyzn - w kwestii kobiet po prostu nie ma konkretnych źródeł.

Według artykułu opublikowanego w żurnalu Oxford Economic Papers już w latach 1971- 1975 ówcześni mężczyźni byli o 11 centymetrów wyżsi od swoich męskich przodków urodzonych w latach 1871-1875. W przypadku Brytyjczyków oznaczało to skok od 167,05 centymetra do 177, 37.

Co ciekawe, mężczyźni nie stawali się wyżsi "równomiernie" we wszystkich 15 europejskich krajach, z których dane przeanalizowali naukowcy. Można dopatrzeć się jasnej granicy przebiegającej na linii północ-południe. Na północy największy przyrost średniej męskiego wzrostu nastąpił w pierwszej połowie XX wieku - w ciągu dwóch wojen światowej i gospodarczej recesji pomiędzy. Południowcy zaczęli gonić ludzi z północy dopiero po II wojnie światowej.

d2n0bh8

Dlaczego jesteśmy coraz wyżsi? Zazwyczaj naukowcy starają się doszukiwać przyczyn wszelkich zjawisk w zmianach genetycznych. Nie tym razem - nie można mówić o roli genów "w znaczącym wzroście męskiej postury w ciągu zaledwie czterech czy pięciu pokoleń" - twierdzą uczeni.

Co w takim razie przyczyniło się do zaistnienia i utrzymania się takiego, a nie innego trendu? Powszechnie uważa się, że największy wpływ na wzrost człowieka mają wydarzenia z pierwszych dwóch lat jego życia - przebyte choroby, dieta i ogólny stan zdrowia. W analizowanym przez uczonych okresie znacząco spadła śmiertelność niemowląt, pewne choroby (w szczególności układu oddechowego)
przestały być śmiertelne. Ludzie coraz częściej decydowali się również na mniejszą ilość dzieci, a co za tym idzie były one lepiej odżywione. To, zdaniem brytyjskich naukowców, kluczowe czynniki, które wpłynęły na to, że jesteśmy wyżsi niż mężczyźni sprzed prawie półtora wieku.

Uczeni podkreślają, że coraz wyższy wzrost pośrednio wskazuje na to, że cieszymy się coraz lepszym zdrowiem. Przede wszystkim jest jednak oznaką coraz lepszego dostępu do żywności. Jak to było z tym ślubnym garniturem?

d2n0bh8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n0bh8