Trwa ładowanie...
d2n0y2w
Męskie sprawy

Mężczyźni śpią znacznie mniej od kobiet

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mężczyźni śpią znacznie mniej od kobiet
(Shutterstock)
d2n0y2w

Wyśpisz się po śmierci? Wygląda na to, że te popularne słowa w większym stopniu dotyczą mężczyzn. Zaprezentowana właśnie analiza, podczas której wykorzystano dane pochodzące od milionów osób, wykazała, że panowie sypiają mniej od kobiet.

Niewyspanie to prawdziwy koszmar, a dramat porannego wstawania dotyka milionów ludzi na całym świecie. Na dodatek żyjemy w czasach, w których sypianie przez 7-8 godzin na dobę jest luksusem, którego nie każdemu jest dane zaznawać na co dzień. Ujawnione właśnie dane, w których dokonano rozróżnienia ze względu na płeć, pokazały, że pod względem ilości snu kobiety znajdują się w uprzywilejowanej pozycji.

Informacje na temat różnic w średnim czasie snu pomiędzy kobietami a mężczyznami udało się pozyskać dzięki analizie danych pochodzących z modnej w ostatnim czasie wśród aktywnych ludzi opaski Jawbone Up. Niepozorny plastikowy gadżet pozwala m.in. na sprawdzenie, ile kroków zrobiliśmy w danym dniu, albo ile spaliliśmy kalorii. Narzędzie jest w stanie określić, kiedy intensywnie pracujemy, kiedy się relaksujemy, a kiedy śpimy. Właśnie ta ostatnia informacja została wykorzystana do przygotowania interesującej statystyki.

d2n0y2w

Dzięki uwzględnieniu informacji, które pochodzą od użytkowników Jawbone Up z całego świata, ustalono, jak wyglądają ich zwyczaje związane z odpoczynkiem i snem. Prześledzono informacje pochodzące z dwóch lat. I to właśnie na tej podstawie stwierdzono, że kobiety sypiają dłużej od mężczyzn. Różnica ta wynosi średnio 20 minut. Może się wydawać, że jest to niewiele. Ale w skali roku z tych 20 minut różnicy w ciągu doby robi się 5 pełnych dni.

W różnych przedziałach wiekowych różnice te kształtują się inaczej. Największy rozdźwięk odnotowano wśród młodszych użytkowników. Z wiekiem ta dysproporcja maleje. Stwierdzono jednak, że różnica w długości snu zawsze wypada na korzyść pań – niezależnie od tego, której kategorii wiekowej będziemy się przyglądać. Te nierówności zarysowują się już wśród nastoletniej młodzieży, która – tak jak być powinno – śpi najdłużej ze wszystkich grup branych pod uwagę, ale też zbyt krótko w stosunku do zaleceń lekarzy. Według naukowców, nastolatki powinny przesypiać od 8 do 10 godzin w ciągu doby. Np. 18-letni chłopcy z krajów Unii Europejskiej przesypiają tymczasem średnio 7 godzin i 26 minut, a ich rówieśnice 7 godzin i 40 minut, czyli 14 minut więcej.

Zaprezentowane dane są niestety bezlitosne. Im jesteśmy starsi, tym sypiamy mniej. 25-latki z Unii Europejskiej sypiają już krócej niż wchodząca w dorosłość młodzież – mężczyźni 7 godzin 8 minut, a kobiety 7 godzin 28 minut (20 minut różnicy). Potem jest jeszcze gorzej. 34-latki – odpowiednio 6:58 i 7:17 (19 minut różnicy na korzyść kobiet); 46-latki – 6:53 i 7:14 (panie znów więcej, tym razem o 21 minut); a 55-latki – 6:52 i 7:06 (14 minut więcej dla kobiet). W późniejszych latach sytuacja się nieco poprawia. W wieku 70 lat mężczyźni przesypiają 6:59, a kobiety 7:13, ale różnica dalej wynosi 14 minut – poinformował serwis jawbone.com.

Oczywiście wskaźniki te znacząco się różnią w zależności od strefy geograficznej. Mniej od Europejczyków sypiają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale najgorzej pod tym względem i tak mają Japończycy. Średnia długość snu wśród 18-latków z Kraju Kwitnącej Wiśni wynosi 6:12 (chłopcy) i 6:26 dziewczyny. Oczywiście im dalej w las, tym gorzej. Mężczyźni w wieku 46 lat sypiają tam średnio 5 godzin 55 minut, a kobiety 6 godzin 2 minuty. Wskaźniki te rosną nieco wśród starszych Japończyków. Najlepiej pod tym względem ma tam pokolenie 70-latków.

d2n0y2w

Gdyby pokusić się o jakieś podsumowanie, to okaże się, że w najgorszej sytuacji są mężczyźni w średnim wieku. Ale wiadomo, kiedy ma się na utrzymaniu dom i rodzinę, a do tego jeszcze wymagającą pracę, to sen jest ostatnią rzeczą, o jakiej się myśli. Ale nikt przecież nie obiecywał, że będzie łatwo.

RC/dm,facet.wp.pl

Polacy pracują zamiast spać

d2n0y2w

Podziel się opinią

Share
d2n0y2w
d2n0y2w