Mężczyzno, miałeś atak serca? Pod żadnym pozorem nie stosuj tych leków!
Uwaga: Popularne i pozornie niegroźne pigułki przeciwbólowe dla "sercowców" mogą okazać się zabójcze. Miałeś zawał? Koniecznie to przeczytaj!
Jak wiadomo, poważne choroby układu krążenia, jak właśnie zawały mięśnia sercowego, to głównie zmora mężczyzn, stąd apel uczonych z kopenhaskiego uniwersytetu przy szpitalu Gentofte kierowany jest głównie do panów. Otóż, podczas gdy od dawna podejrzewano, że niektóre z ogólnodostępnych środków przeciwbólowych mogą zwiększać ryzyko ponownego ataku serca u zawałowców, badanie Duńczyków nie tylko potwierdza tę tezę, ale również informuje, że owe ryzyko nie mija z czasem. Co prawda, groźba największa jest w pierwszym roku od zawału, jednak utrzymuje się już do końca życia...
Od bólu głowy do trumny...
Medykamenty o których mowa to tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID), jak "aspiryna, ibuprofen (Advil, Motrin, Ibuprom), naproxen (Aleve), a także przepisywane na receptę do walki z artretyzmem środki znane jako inhibitory COX-2" - podaje "Reuters".
Z wyjątkiem aspiryny, która ogranicza ryzyko ataku serca, bezpieczeństwo stosowania pozostałych NSAID przez osoby z chorobą serca od dawna budzi wątpliwości.
Badanie przeprowadzono na grupie 99 187 Duńczyków, którzy pierwszy zawał przeżyli w latach 1997 - 2009. Spośród nich 44 proc. na pewnym etapie zaczęło stosować NSAID. Dane pokazały, że w pierwszym roku od pierwszego zawału 20 proc. użytkowników tych leków przeciwbólowych doświadczyło kolejnego ataku serca lub zmarło. Dla porównania, u osób, które nie brały NSAID ten wskaźnik wynosi 12 proc.
W świetle tych odkryć całkiem realny wydaje się scenariusz, w którym mężczyzna po "przejściach sercowych" ginie z powodu tak błahego, jak np. powtarzające się bóle głowy, na które próbuje coś zaradzić lekami z grupy NSAID. Jak podaje portal "Yahoo", wcześniejsze analizy pozwalają przypuszczać, że niesteroidowe leki zapalne powodują skrzepy, wpływają na pracę naczyń krwionośnych i ciśnienie krwi - wszystkie te czynniki mogą okazać się krytyczne w toku generowania kolejnego zawału mięśnia sercowego. Stąd, zawałowcom radzi się, by unikali tej grupy leków. Najlepiej w takim przypadku udać się do specjalisty, który zaproponuje jakieś inne rozwiązanie...
Apteczka zawałowca
Dla przykładu, jak donosi "Reuters", od 2007 roku organizacja "American Heart Association" sugeruje, by w pierwszej kolejności sięgać np. po acetaminophen, który nie wpływa na czynniki krwi decydujące o jej krzepliwości. Z kolei z NSAID-ów względnie najmniej niebezpieczny ma być naproxen, jednak i tak nie radzi się jego stosowania - ewentualnie w małych dawkach, ustalanych ze specjalistą. Na koniec warto raz jeszcze podkreślić, że leki, o których mowa, powinny być unikane przez zawałowców już do końca życia, albowiem ryzyko wywołania przez nich kolejnego zawału nie mija z czasem.
MW/PFi