Trwa ładowanie...
Ciekawostki

Mieszka w domu, który wyrzeźbił w skale

Share
Mieszka w domu, który wyrzeźbił w skale
Źródło: dailymail.co.uk
d1cjzcn

Pochodzący z Chin Xu Wenyi został bohaterem mediów. Chciał stworzyć dom inny niż wszystkie, który będzie harmonizował z naturą. I chyba mu się to udało. Dziś mieszka w jednym z najbardziej oryginalnych miejsc na świecie – w domu, który został wyrzeźbiony w skale.

Niektórzy nazywają jego przybytek jaskinią, inni norą. Ale większość osób z wielkim szacunkiem podchodzi do jego dokonania. 57-latek przy niewielkich nakładach finansowych, stworzył go własną krwawicą. Czym różni się od konwencjonalnych czterech kątów? Przede wszystkim niesamowitym otoczeniem – powstał wśród wzgórz, które znajdowały się nieopodal jego dawnego domu. Poza tym mężczyzna wykorzystał do jego budowy niewiele standardowych materiałów, bez których trudno sobie dziś wyobrazić jakąkolwiek inwestycję mieszkaniową. Wszystko dzięki temu, że Xu Wenyi, który mieszka nieopodal miasta Xiangtan w prowincji Hunan w południowo-środkowej części Chin, po prostu wykuł swój dom w skale.

Pomysł stworzenia takiego niecodziennego lokum pojawił się u mężczyzny w momencie, gdy jego wcześniejsze życie legło w gruzach. Jak wspomina, było to tuż po rozwodzie. Czuł wtedy, że chce coś w swoim życiu zmienić i uciec od otaczającej go rzeczywistości. Chińczyk długo nie mógł się pozbierać i szukał jakiegoś sposobu, który pomógłby mu odzyskać równowagę w życiu. To właśnie wtedy zdecydował podjąć się niezwykłego wyzwania – w otaczających wzgórzach zaczął drążyć w skale swój nowy dom. Budowa dachu nad głową innego niż wszystkie, znajdującego się z dala od miejskiego zgiełku i przy wykorzystaniu środków, które znajdowały się na wyciągnięcie ręki, stała się dla niego rodzajem odskoczni.

d1cjzcn

Mężczyźnie udało się osiągnąć niesamowite efekty. Po sześciu latach ciężkiej pracy powstała budowla o powierzchni ok. 122 metrów kwadratowych (30,48 x 4 metry). Jak tłumaczy właściciel, choć na pierwszy rzut oka jego dom różni się od innych, to stanowi w pełni funkcjonalne cztery kąty, które całkowicie zaspokajają jego potrzeby mieszkaniowe. Mężczyzna ma do swojej dyspozycji salon z kuchnią czy garderobę z wykutymi w kamieniu wnękami, w których znalazły się półki na jego rzeczy. Znakomita większość całego przybytku to rezultat trwającego aż sześć lat drążenia w skale. Jedynie przedsionek i drzwi frontowe powstały dzięki wykorzystaniu standardowych materiałów budowlanych.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35297/domek.jpeg #source=(fot. dailymail.co.uk)

# #size=650x408#))

Dom zaradnego Chińczyka cały czas się rozwija. Jedną z jego izb mężczyzna zaadaptował na potrzeby kurnika; na zewnątrz, w przydomowym ogrodzie, posadził zaś swoje ulubione drzewa – sosny i cyprysy.

d1cjzcn

Xu Wenyi mieszka w swoim nietuzinkowym apartamencie już od 10 lat. Jak wyjaśnia, udało mu się stworzyć całkiem przyjazne warunki do życia. Dodaje jednocześnie, że najwięcej frajdy przynosi mu dziś cisza, spokój i nieograniczony dostęp do świeżego powietrza. Jak sam wyjaśnia, stał się po prostu wolnym człowiekiem.

Co ciekawe, Xu Wenyi nie jest wyjątkiem. Ludzi mieszkających w jaskiniach czy wykutych w skałach domach jest w Chinach mnóstwo. Spis powszechny, który przeprowadzony został w 2007 r., wykazał, że dla sporej grupy ludzi to wymarzone miejsce do życia. Wiele osób, zwłaszcza starszych, które mieszkają w konwencjonalnych domach deklaruje zaś, że chętnie zamieszkałoby w takim lokum. Sęk w tym, że niewielu posiadaczy domów w skale chciałoby je wynająć lub sprzedać. Opublikowany raport pokazał, że wielu młodych mieszkańców, którzy dziś w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia przeprowadzają się do dużych ośrodków miejskich, w przyszłości chciałoby zamieszkać w takich znajdujących się blisko natury przybytkach.

RC/dm,facet.wp.pl

Zobacz domy budowane ze starych opon:

d1cjzcn

Podziel się opinią

Share
d1cjzcn
d1cjzcn