Trwa ładowanie...
27-03-2013 12:19

Mit obalony! Mężczyźni robią to masowo

Mit obalony! Mężczyźni robią to masowoŹródło: 123RF
d1425sv
d1425sv

Najnowsze badania obalają kolejne, niewygodne stereotypy na temat płci pięknej. Okazuje się bowiem, że w pracy kobiety są bardziej wydajne i skupione, niż mężczyźni, którzy wbrew powszechnemu przekonaniu są największymi biurowymi plotkarzami.

Kto ma romans, kto problemy ze spłatą kredytu, a kto spodziewa się dziecka - okazuje się, że nie kobiety są firmową skarbnicą wiedzy o współpracownikach, a mężczyźni. Ostatnie badania wykazały, że panie są bardziej pracowite i skrupulatne, i rzadziej niż koledzy z biurka obok pozwalają sobie na przerwy na ploteczki.

Mężczyźni w przeciwieństwie do pań łatwiej się rozpraszają i więcej czasu w ciągu dnia marnują na bezcelowe spacerowanie po biurze. Więcej też czasu w godzinach pracy poświęcają na myślenie o czymś zupełnie innym niż zlecone im zadania. Co ciekawe, mężczyźni pracują znacznie mniej w towarzystwie kobiet, podczas gdy panie są odporne na męski urok. Potrafią się skoncentrować zawsze i wszędzie, również mniejszy wpływ mają na nie dochodzące z otoczenia głosy i rozmowy.

Jak twierdzi Hannah Edelstein, brytyjska pisarka i publicystka, być może kobiety pracują ciężej od mężczyzn, bo cierpią na syndrom oszusta. - Społeczeństwo bombarduje nas opiniami, że nie jesteśmy tak samo cennymi pracownikami jak nasi koledzy, więc być może czujemy większą potrzebę udowodnienia, że tak nie jest. Ponadto niektórzy mężczyźni mają poczucie, że sukces im się należy z samego faktu bycia mężczyzną. Uważają, że taką rolę przypisuje im społeczeństwo, w którym do dziś dzień w niektórych firmach i branżach mężczyźni są bardziej cenieni. - wyznaje.

d1425sv

Dlatego właśnie na syndrom oszusta cierpią głównie kobiety. Nie wierzą, że sukcesy, jakie odnoszą, zawdzięczają swoim zdolnościom. Ciągle boją się, że ich oszustwo wyjdzie na jaw i się skompromitują. Są przekonane, że osiągnęły coś tylko dzięki wdziękowi, kontaktom lub zwykłemu zbiegowi okoliczności, dlatego pracują więcej i ciężej, by udowodnić swoją wartość. W przeciwieństwie do panów, którzy - jak na szczęście obnażyły to nareszcie badania - są największymi biurowymi leniami i plotkarzami.

Drogie Panie, z tego miejsca od razu się usprawiedliwimy! Bowiem amerykańscy naukowcy udowodnili, że plotki mają dobry wpływ na samopoczucie pojedynczego człowieka, jak i na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Dotychczas plotkowanie nie było przez ludzi pochwalane, gdyż uważano, że jest to czynność, która ma negatywne konsekwencje społeczne i indywidualne (utrata reputacji, zaufania). Jednak według badaczy z Uniwersytetu Berkeley rozpowszechnianie plotek o charakterze prospołecznym zapobiega złemu zachowaniu jednostek, wykorzystywaniu innych oraz zmniejsza stres.

- Plotki mają generalnie złą renomę, jednak znaleźliśmy dowód na to, że odgrywają one krytyczną rolę w utrzymaniu porządku społecznego - mówi Robb Willer, psycholog społeczny na UC Berkeley.

Naukowcy przeprowadzili serię badań, których uczestnicy grali w gry ekonomiczne lub obserwowali grę innych. Obserwatorzy w każdym wariancie eksperymentu byli świadkami nieuczciwego postępowania jednego z graczy i mogli ostrzec przed nim innych, rozsiewając plotkę. Okazało się, że samo obserwowanie niewłaściwego zachowania niesfornego gracza powodowało przyspieszenie bicia serca osób badanych, natomiast puszczenie w obieg plotki o jego postępowaniu uspokajało ich. Plotkowanie poprawiało ich negatywny nastrój i zmniejszało frustrację. Jednym słowem - dzięki ploteczkom czuli się lepiej.

d1425sv

Bardziej skłonni do rozsiewania plotek byli ludzie, uzyskujący wyższe wyniki w skalach altruizmu i zachowań kooperatywnych, gdyż odczuwali oni większy dyskomfort z powodu samolubnego zachowania oszusta. W dodatku potrzeba ostrzegania innych była na tyle silna, że badani byli gotowi poświęcić swoje wynagrodzenie za udział w eksperymencie, aby tylko puścić plotkę.

Reasumując! Nie powinniśmy czuć się winni z powodu plotkowania, jeżeli pomaga to ustrzec kogoś przed byciem wykorzystanym. No!

(PAP), mow/ PFi, facet.wp.pl

d1425sv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1425sv