Młodzi mężczyźni coraz słabsi!
Stary dowcip o seksie mówi, że gdy jest z kim, jest czym, ale nie ma gdzie, to dramat, a gdy jest czym i gdzie, ale nie ma z kim - to tragedia. Trzeci wariant czyli brak "narzędzia" przy spełnieniu pozostałych warunków to teoretycznie komedia. Wątpliwe jednak, by sam zainteresowany widział w swojej niedyspozycji coś śmiesznego - zwłaszcza gdy jest młody i wszystko powinno działać, jak należy.
23.10.2014 | aktual.: 23.10.2014 15:55
Niestety, męska połowa ludzkości ma się coraz gorzej. Poważnym problemem są już nie tylko typowo "męskie" schorzenia jak rozmaite kłopoty kardiologiczne. Niepokojąco szwankuje sprawność seksualna - najnowsze badania naukowe w tej dziedzinie są alarmujące. Tym bardziej, że problemy z erekcją dotyczą coraz większej liczby mężczyzn poniżej 40 roku życia!
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez włoskich naukowców z Uniwersytetu Vita- Salute San Raffaele w Mediolanie, co czwarty nowy przypadek problemów z erekcją dotyczy mężczyzn, którzy nawet nie przekroczyli czterdziestki. Sprawa przedstawia się o tyle niewesoło, że niemal połowa tych przypadków to bardzo poważne zaburzenia erekcji (z brakiem wzwodu włącznie).
Naukowcy przyjrzeli się danym socjodemograficznym i dokumentacji medycznej 439 mężczyzn, którzy zgłosili się do ich kliniki w związku z pojawieniem się problemów z erekcją od stycznia 2010 roku do czerwca 2012 roku. 26 procent pacjentów nie ukończyło 40 roku życia. Co może być powodem tak kiepskiej kondycji seksualnej u młodszych mężczyzn?
Ogólnie ich stan zdrowia przedstawia się lepiej niż u starszych kolegów - z reguły mają niższy wskaźnik BMI i wyższy poziom testosteronu we krwi. Tylko 9,6 procent oprócz kłopotów ze wzwodem ma również inne problemy ze zdrowiem, podczas gdy u mężczyzn po czterdziestce wskaźnik ten wynosi aż 41,7 procent. Gdzie jest pies pogrzebany? Okazuje się, że w niehigienicznym stylu życia. - W porównaniu do starszych pacjentów młodsi mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji częściej palą papierosy i zażywają nielegalne substancje narkotyczne - zauważają naukowcy w raporcie sumującym wyniki badania.
Uczeni zwracają uwagę, że kondycja seksualna jest zazwyczaj odbiciem funkcjonowania układu krwionośnego. Jeśli pojawiają się problemy ze wzwodem, w pierwszej kolejności należy przebadać stan żył i tętnic oraz funkcjonowanie mięśnia sercowego. W znaczącej ilości przypadków mało śmieszna "komedia" w postaci bezużytecznego penisa idzie w parze z miażdżycą, nadciśnieniem czy niewydolnością serca. Problemy z potencją stają się też przyczyną innych męskich dysfunkcji w sypialni. Strach przed nieutrzymaniem erekcji w trakcie stosunku może prowadzić do kłopotów z przedwczesnym wytryskiem. Według większości najnowszych badań, dotyka to od 30 do ponad 50 procent młodych ludzi. Tylko w pięciu przypadkach na sto problem ma podłoże czysto fizyczne. U większości pacjentów poradni seksuologicznych lekarze stwierdzają psychiczne podłoże tych zaburzeń. Stres, używki, niedosypianie, depresja, coraz większe oczekiwania ze strony kobiet, kompletne nieprzygotowanie do życia w związkach i wynikający z niego brak dialogu i
zamiatanie problemów pod dywan, a także konsumpcyjna rzeczywistość z jej imperatywem zaznawania przyjemności - to przez to młodzi ludzie wpadają w zamknięty krąg, z którego często nie ma wyjścia...