Trwa ładowanie...
27-08-2010 13:02

Mogą wiele na raz

Mogą wiele na razŹródło: Jupiterimages
d2n53sx
d2n53sx

Męskim okiem

Kobiety są lepsze w strategicznym planowaniu i lepiej radzą sobie z wykonywaniem wielu czynności na raz - twierdzi prof. Keith Laws ze School of Psychology na University of Hertfordshire.

Choć ta umiejętność kobiet jest powszechnie znana, nikt dotąd nie pokusił się, by udowodnić ją naukowo. Dlatego eksperyment przeprowadzony przez profesor psychologii z brytyjskiego uniwersytetu można uznać za niezwykle ważny. W badaniu wzięło udział po pięćdziesięcioro studentów i studentek, którzy przez osiem minut musieli poradzić sobie z wykonywaniem kilku zadań jednocześnie. Studenci rozwiązywali np. proste zadania z matematyki, czytali mapę, odbywali telefoniczną rozmowę z osobą zadającą pytania na tematy dotyczące wiedzy ogólnej. Wymyślali też i prezentowali strategię, którą można wykorzystać w trakcie poszukiwań zgubionego na polu klucza.

Okazało się, że obie płcie poradziły sobie równie dobrze z prostymi zadaniami matematycznymi i z czytaniem mapy. Jednak już w przypadku planowania strategii poszukiwań zgubionego klucza panie poradziły sobie o niebo lepiej niż panowie. W tym teście aż 70 procent studentek uzyskało lepszy wynik od swoich kolegów.

Prof. Keith Laws twierdzi, że kobiety planowały poszukiwania bardziej strategicznie. Jest to o tyle dziwne, że powszechnie uważa się, iż to mężczyźni mają lepszą orientację przestrzenną.

d2n53sx

Nam też wydaje się to dziwne i podejrzane. Uważamy, że wyniki badań przeprowadzonych w zaciszu laboratorium należałoby skonfrontować z podobnymi zadaniami w naturalnym środowisku. Czy równie dobrze panie poradziłyby sobie np. z zadaniem odnalezienia konkretnego sklepu w centrum handlowym? Stawiamy dukaty przeciw orzechom, że nie.

Co się zaś tyczy wielozadaniowości kobiet - może i radzą sobie lepiej, ale trudno jednoznacznie określić, czy dobra czy zła cecha. W niektórych sytuacjach zapewne dobra, choćby podczas przygotowywania posiłku dla całej rodziny. Ale w innych - na przykład podczas figli w sypialni - skupionego na jednym partnera może irytować to, że jego partnerka z pełną swobodą potrafi uprawiać seks i zastanawiać się na jaki kolor pomalować ściany...

(menonwaves)

d2n53sx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n53sx