Movember Polska 2016 – najbardziej stylowa kampania roku
Niebawem rusza kolejna odsłona akcji Wąstopad (Movember) polegająca na zapuszczaniu przez mężczyzn wąsów w celu zwrócenia uwagi na problem raka prostaty i zachęcenie panów do regularnych badań.
19.10.2016 | aktual.: 28.05.2018 15:04
Akcja Movember Polska została zapoczątkowana w 2003 roku w Australii i jest skierowana do mężczyzn na całym świecie. Charakteryzuje ją kreatywny koncept – WĄSY, męski znak rozpoznawczy – które są sposobem wyrażania poparcia dla akcji.
Dlaczego WĄSY?
Dzięki temu niestandardowemu działaniu każdy mężczyzna może stać się ambasadorem projektu. Ponadto WĄSY są prowokacyjnym punktem wyjścia do rozmów dla mężczyzn i kobiet na temat zdrowia i wczesnego wykrywania męskich nowotworów.
W tym roku w roli ambasadorów akcji wystąpią siatkarze mistrza Polski – drużyna ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, w której składzie są także zawodnicy reprezentacji, m.in. Dawid Konarski, Paweł Zatorski, Rafał Buszek, Mateusz Bieniek i Grzegorz Bociek.
Nowotwory jąder
Chociaż rak kojarzony jest głównie jako choroba osób starszych, to jednak nowotwory jąder atakują głównie ludzi młodych. Ryzyko dotyczy nawet osób około 14. roku życia, ale GRUPĄ NAJBARDZIEJ NARAŻONĄ NA ZACHOROWANIE SĄ MĘŻCZYŹNI W WIEKU OD 20. DO 35. LAT.
Nie ma wyszczególnionych żadnych czynników ryzyka. Siedzenie z laptopem na kolanach, czy spędzanie wielu godzin na podgrzewanym siedzeniu samochodu, niekoniecznie powodują zwiększenie szansy na zachorowanie na raka jądra. Nie ma również zestawu wskazanych produktów spożywczych, ćwiczeń czy innych elementów, które pomogłyby nam tego nowotworu uniknąć.
Rak jądra może przytrafić się każdemu mężczyźnie. Musimy pamiętać, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się i agresywnie atakujących nowotworów.
Samobadanie
Niezbyt męsko jest umrzeć z bardzo błahego powodu – dlatego też musimy pamiętać, że dbanie o swoje męskie sprawy jest kluczowym elementem walki z rakiem jąder. JEGO WCZESNE WYKRYCIE POZWALA NA CAŁKOWITE WYLECZENIE NIEMAL W 100% PRZYPADKÓW – warunkiem jest jednak przeznaczenie kilku minut w miesiącu na samobadanie.
Wielu mężczyzn ignoruje objawy nowotworu jąder, uważając, że jest to sprawa wstydliwa lub właśnie: „niemęska”. Tymczasem samobadanie jest bardzo proste.
RAZ W MIESIĄCU PO CIEPŁYM PRYSZNICU WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE.
- Poprzekładaj jądra pomiędzy palcami. Dokładnie sprawdź ich powierzchnię.
- Szukaj nawet najmniejszych zmian – stwardnień na ich powierzchni, guzków lub bolesnych miejsc.
- Zwracaj uwagę także na niebolesne guzy.
- Sprawdź, czy w mosznie nie ma płynu.
- Zwracaj uwagę na uczucie ciężkości w mosznie.
- Ważnym sygnałem może być także nawracający ból podbrzusza.
Im więcej badań będziesz mieć za sobą, tym łatwiej i szybciej rozpoznasz zmiany lub niepokojące objawy.
PAMIĘTAJ, ŻE PIERWSZYM KROKIEM PO WYKRYCIU NIEPRAWIDŁOWOŚCI JEST WIZYTA U LEKARZA, który zaleci dalsze badania - może to być internista lub urolog.
Na pewno czeka cię wówczas USG jąder – takie samobadanie, z jakiego możesz bezpłatnie skorzystać w listopadzie w wybranych lokalizacjach w całej Polsce:
30 X Sopot Centrum
2 XI Złote Tarasy, Warszawa
12 XI SkyTower, Wrocław
13 XI Arkady Wrocławskie
19 XI Tarasy Zamkowe, Lublin
20 XI Galeria Bronowice, Kraków
26 XI CH Karolinka, Opole
27 XI Silesia, Katowice
Nowotwory prostaty
NOWOTWÓR PROSTATY JEST DRUGĄ, PO RAKU PŁUC, PRZYCZYNĄ ŚMIERCI MĘŻCZYZN W POLSCE. Jest to jednocześnie bardzo powoli rozwijający się nowotwór, jednak ze względu na fakt, że gruczoł krokowy nie jest tak dostępny jak jądra, trudno jest badać się samemu.
Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka jest funkcja prostaty, ale dzięki wydzielanemu przez ten gruczoł hormonowi, również i ten nowotwór można wykryć i leczyć już w początkowych fazach jego rozwoju.
Po 45. roku życia każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku realizować kontrolne badania krwi. Warto, aby znalazło się w nich BADANIE POZIOMU ANTYGENU PSA. Jeśli wykracza on poza normę, dalsza diagnoza pozwoli ustalić kolejne kroki.
Warto przy tym zauważyć, że nie każdy nowotwór operowany jest w tym przypadku od razu. Dokładne badania pozwalają określić, czy wymagane jest natychmiastowe leczenie, czy też obserwacja i kontrola.
Więcej informacji na temat nowotworu prostaty znajdziesz na: www.movember.org.pl
PAMIĘTAJ JEDNAK, ŻEBY PO 45. ROKU ŻYCIA PRZYNAJMNIEJ RAZ W ROKU WYBRAĆ SIĘ NA BADANIA KRWI I SPRAWDZIĆ POZIOM PSA. Warto na takie badania wysłać także swojego tatę, dziadka, wujka, szefa i sąsiada. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia najlepszy start w walce o twoje zdrowie.