Trwa ładowanie...
d386mfp
Męskie sprawy

Możesz jeść ile chcesz, a i tak nie przytyjesz

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Możesz jeść ile chcesz, a i tak nie przytyjesz
(fot.fotolia)
d386mfp

Czy to może być przełom w leczeniu otyłości u mężczyzn? Przeprowadzone przez naukowców badania przyniosły bardzo pozytywne rezultaty. Co ciekawe, niesamowite efekty udało się osiągnąć przy zastosowaniu dość niepozornie wyglądających środków. Okazało się, że lekiem na całe zło wśród panów, którzy zmagają się z nadprogramowymi kilogramami, może być aplikowany do nosa spray.

Może się wydawać, że nadwaga to przede wszystkim bolączka kobiet. Dla wielu z nich pojawiające się tu i ówdzie wałeczki tłuszczu urastają do rangi katastrofy. Często zbyt krytycznie podchodzącym do tematu paniom trudno się uporać z widokiem zbyt okazałych nóg, które zdarza się im wówczas nazywać „baleronami” albo zbyt szerokiej pupy. Wiele z nich przechodzi wówczas do realizacji planu, któremu przyświeca hasło „pot, krew i łzy”. Wszystko po to, by jak najszybciej uporać się z kłopotem. Ale nadwaga to też spory problem wśród mężczyzn. Oni wprawdzie nie dramatyzują aż tak bardzo, ale nie oznacza to, że wskazania wagi są im obojętne. Już wkrótce może się okazać, że kiedy rezultat pomiaru będzie niezadowalający, będą mogli w banalny sposób szybko przywrócić swojemu ciału równowagę.

Przeprowadzone właśnie przez amerykańskich naukowców badania dają mężczyznom – i niewykluczone, że nie tylko im – niezwykłą perspektywę. Gdy okaże się, że ważą dużo za dużo, będą mogli zneutralizować problem niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – po prostu psikając aerozolem w otwory nosowe. Preparatem, który będzie w ten sposób rozpylany, stanie się oksytocyna, czyli ten sam hormon, który uwalniany jest w czasie stosunku płciowego, biorąc udział w zapłodnieniu lub podczas karmienia piersią. Teraz specjaliści ustalili inne jego walory, które pomocne mogą być w terapii odchudzającej mężczyzn.

d386mfp

W czasie doświadczenia, które przeprowadzone zostało przez naukowców z Bostonu, podawana mężczyznom oksytocyna skutecznie ograniczała u nich poziom apetytu. Wyniki, jakie udało się osiągnąć, przeszły najśmielsze oczekiwania specjalistów.

- Uzyskane rezultaty są naprawdę ekscytujące. Oczywiście potrzebne są dalsze badania, ale myślę, że oksytocyna jest obiecującą metodą leczenia otyłości oraz powikłań metabolicznych – powiedziała stojąca na czele badań dr Elizabeth Lawson z działającej przy Uniwersytecie Harvarda szkoły medycznej.

W ramach zrealizowanego niedawno doświadczenia wolontariuszom – 25 zdrowym mężczyznom, którzy mieli średnio 27 lat - podawano oksytocynę drogą nosową. 13 uczestników eksperymentu miało normalną wagę, podczas gdy 12 cierpiało z powodu otyłości. Po trwającej kilka dni próbie, w której niektórym badanym osobom podawano także placebo, stwierdzono, że przyjmowanie oksytocyny miało wpływ na dietę uczestników eksperymentu. U tych, którzy aplikowali sobie preparat, kaloryczność posiłków, które zamawiali, spadła średnio o 122 kalorie, a spożycie tłuszczu zmniejszyło się o 9 gramów – poinformował serwis „Science Daily”.

Pod wpływem oksytocyny mężczyźni jedli mniej, choć sami nie zaobserwowali u siebie spadku apetytu. Zapotrzebowanie na energię uzupełniane było zaś przez nich za pomocą nagromadzonego tłuszczu. Eksperci zaznaczyli jednak, że konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych badań, by w pełni poznać mechanizm działania oksytocyny na apetyt mężczyzn. Wiadomo już jednak, że metoda ta nie pociąga za sobą żadnych skutków ubocznych.

d386mfp

Czy to oznacza początek bezkarności mężczyzn, którzy będą mogli bez wyrzutów sumienia pakować w siebie ociekające tłuszczem kaloryczne dania? Czekamy na podobne rewelacje związane z poszukiwaniem skutecznych metod leczenia kaca.

RC/dm,facet.wp.pl

Polecamy również:

d386mfp

Podziel się opinią

Share
d386mfp
d386mfp