Trwa ładowanie...
08-09-2015 07:57

Można ustalić biologiczny wiek człowieka

Można ustalić biologiczny wiek człowiekaŹródło: PAP
d3x5wp4
d3x5wp4

Dzięki nowemu testowi można będzie ustalić, czy organizm danej osoby starzeje się szybciej, czy wolniej niż wskazywałaby jej data urodzenia - informuje pismo "Genome Biology".

Zdaniem autorów badań, wiek biologiczny jest dla lekarza bardziej użyteczny od kalendarzowego. Pozwala przewidzieć długość życia, zidentyfikować osoby szczególnie zagrożone demencją i może mieć wpływ na emerytury oraz ubezpieczenia.

Test wykrywa oznaki starzenia się komórek i w przypadku osób po 40. roku życia pozwala obliczyć wspólny dla wszystkich komórek organizmu wiek biologiczny na podstawie zachowania 150 genów. Uzyskany wynik pozwala przewidzieć zarówno długowieczność, jak i spadek możliwości intelektualnych.

Wyniki dotychczasowych badań nie dają jednak wskazówek, jak spowolnić proces starzenia. Jak zaznaczają autorzy, wiek i stan zdrowia to dwie oddzielne sprawy - na przykład brak aktywności fizycznej szkodzi zdrowiu, ale nie ma wpływu na tempo starzenia.

Naukowcy King's College w Londynie, szwedzkiego Karolinska Institutet oraz amerykańskiego Duke University porównali najpierw (metodą profilowania RNA) 54.000 markerów aktywności genów w próbkach tkanek pobranych od grupy zdrowych, ale prowadzących głównie siedzący tryb życia osób w wieku 25 lat z grupą 65-latków. Później liczbę markerów udało się ograniczyć do 150.

d3x5wp4

Wśród planowanych zastosowań są na przykład badania potencjalnych dawców narządów - niektóre starsze osoby są biologicznie na tyle młode, aby być dawcami. Z kolei ludzi, którzy szybciej się starzeją, należałoby wcześniej poddawać badaniom przesiewowym w kierunku raka. Ogromne znaczenie mogłoby mieć przewidywanie, kto jest szczególnie zagrożony demencją. Metoda badania wieku biologicznego mogłaby także wpłynąć na składki ubezpieczeniowe czy wiek emerytalny.

d3x5wp4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x5wp4