Trwa ładowanie...
d23y9yr
Ciekawostki

Można ustalić biologiczny wiek człowieka

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Można ustalić biologiczny wiek człowieka
(PAP)
d23y9yr

Dzięki nowemu testowi można będzie ustalić, czy organizm danej osoby starzeje się szybciej, czy wolniej niż wskazywałaby jej data urodzenia - informuje pismo "Genome Biology".

Zdaniem autorów badań, wiek biologiczny jest dla lekarza bardziej użyteczny od kalendarzowego. Pozwala przewidzieć długość życia, zidentyfikować osoby szczególnie zagrożone demencją i może mieć wpływ na emerytury oraz ubezpieczenia.

Test wykrywa oznaki starzenia się komórek i w przypadku osób po 40. roku życia pozwala obliczyć wspólny dla wszystkich komórek organizmu wiek biologiczny na podstawie zachowania 150 genów. Uzyskany wynik pozwala przewidzieć zarówno długowieczność, jak i spadek możliwości intelektualnych.

d23y9yr

Wyniki dotychczasowych badań nie dają jednak wskazówek, jak spowolnić proces starzenia. Jak zaznaczają autorzy, wiek i stan zdrowia to dwie oddzielne sprawy - na przykład brak aktywności fizycznej szkodzi zdrowiu, ale nie ma wpływu na tempo starzenia.

Naukowcy King's College w Londynie, szwedzkiego Karolinska Institutet oraz amerykańskiego Duke University porównali najpierw (metodą profilowania RNA) 54.000 markerów aktywności genów w próbkach tkanek pobranych od grupy zdrowych, ale prowadzących głównie siedzący tryb życia osób w wieku 25 lat z grupą 65-latków. Później liczbę markerów udało się ograniczyć do 150.

Wśród planowanych zastosowań są na przykład badania potencjalnych dawców narządów - niektóre starsze osoby są biologicznie na tyle młode, aby być dawcami. Z kolei ludzi, którzy szybciej się starzeją, należałoby wcześniej poddawać badaniom przesiewowym w kierunku raka. Ogromne znaczenie mogłoby mieć przewidywanie, kto jest szczególnie zagrożony demencją. Metoda badania wieku biologicznego mogłaby także wpłynąć na składki ubezpieczeniowe czy wiek emerytalny.

d23y9yr

Podziel się opinią

Share
d23y9yr
d23y9yr