Trwa ładowanie...
d2jwx39
Ciekawostki

Muzułmanki żądają plaż przeznaczonych wyłącznie dla kobiet

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzułmanki żądają plaż przeznaczonych wyłącznie dla kobiet
(East News)
d2jwx39

Islamskie stroje kąpielowe dla kobiet od dawna są obiektem żartów w internecie. W krajach muzułmańskich niewiele jest publicznych plaż, na których panie mogą swobodnie korzystać z dobrodziejstw słońca i zażywać kąpieli w standardowych kostiumach kąpielowych. Wyjątkiem są kurorty przeznaczone dla turystów. Taki stan rzeczy coraz mniej podoba się marokańskim feministkom.

Tamtejsza organizacja walcząca przeciwko dyskryminacji prowadzi bój o "plażowe" prawa kobiet. Feministkom chodzi nie tyle o zmianę mentalności i swobodny dostęp pań do koedukacyjnych plaż, ile o otwarcie takich, na których muzułmanki będą mogły swobodnie pływać i opalać się w zachodnich kostiumach kąpielowych. Nie narażając się przy tym na "utratę czci" spowodowaną przez mężczyzn. Aktywistki podkreślają, że wiele kobiet jest religijnych i przestrzega zasad islamu, tym samym nie może odsłonić ciała na zwykłej koedukacyjnej plaży, gdzie ich wdzięki będą narażone na męskie spojrzenia: - One nie chcą okazać nieposłuszeństwa Allahowi, nosząc kostiumy kąpielowe wśród gapiących się mężczyzn - stwierdziła Noor Alhoda, marokańska feministka. - Nasi mężowie, chłopcy, ojcowie, bracia czy synowie mogą poczuć się zazdrośni i być obrażeni tym, że postronny mężczyzna patrzy na nasze ciało.

Gdyby jednak chodziło tylko o męskie spojrzenia... Aktywistki zwracają uwagę na rosnącą w letnich miesiącach liczbę przestępstw na tle seksualnym skierowanym przeciwko kobietom. Plaże przeznaczone wyłącznie dla pań z założenia miałyby być miejscem, gdzie przedstawicielki płci pięknej czułyby się bezpiecznie. Alhoda zwraca uwagę, że kraj, w którym linia brzegowa ma tysiące kilometrów, nie powinien mieć problemu z wydzieleniem plaż tylko dla pań.

d2jwx39

Mimo że pomysł marokańskich feministek spotkał się z pozytywnym odzewem wielu mieszkanek tego kraju, które chcą korzystać z uroków plażowania, być przy tym w zgodzie z własnym sumieniem i czuć się bezpiecznie, plaże zarezerwowane dla kobiet nie wszystkim się podobają. Co ciekawe, krytyka nie płynie ze strony mężczyzn - pomysł negatywnie oceniła Diana Nammi, dyrektor Organizacji Walczącej o Prawa Irańskich i Kurdyjskich Kobiet, która na pierwszy plan wybija "segregację rasową": - Nie możemy wspierać segregacji ze względu na płeć w miejscach publicznych - stwierdziła Nammi. - Czy to sprawi, że kobiety będą bezpieczniejsze? Nie. Celem powinno być bezpieczne społeczeństwo i równość. Każdy ma prawo do bezpieczeństwa. Rządy powinny skupić się na bezpieczeństwie kobiet i dziewcząt zarówno w strefie publicznej, jak i prywatnej. Muszą karać sprawców i wszelkie formy przemocy przeciwko kobietom.

Oczywiście stanowisko organizacji, którą reprezentuje Nammi, w żaden sposób nie wiąże marokańskiego rządu. Czy zatem tamtejszym feministkom uda się wywalczyć plaże, na które mężczyźni nie będą mieć wstępu? Czas pokaże. Jak do tej pory kobiecą plażę otwarto w muzułmańskiej Czeczeni, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, rządzonej twardą ręką przez Ramzana Kadyrowa.

d2jwx39

Podziel się opinią

Share
d2jwx39
d2jwx39