Trwa ładowanie...
05-04-2013 11:48

Myśl ludzka steruje mózgiem szczura

Myśl ludzka steruje mózgiem szczuraŹródło: AFP
d1wwquo
d1wwquo

Dzięki połączeniu dwóch interfejsów mózg-komputer, ochotnicy nauczyli się pobudzać ruchy szczurzego ogona za pomocą myśli - informuje "New Scientist".

Niedawno naukowcy połączyli mózgi dwóch szczurów, co pozwoliło im współpracować przy wykonywaniu zadań. Jednak podobne techniki raczej nie zostaną w najbliższej przyszłości zastosowane u ludzi, ponieważ zainstalowanie elektrod w mózgu wymaga inwazyjnego zabiegu chirurgicznego.

Teraz Seung-Schik Yoo z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Harvarda w Bostonie wraz kolegami stworzył system, który pozwala połączyć ludzki mózg ze szczurzym za pośrednictwem komputera - bez potrzeby instalowania implantów w mózgu człowieka czy szczura.

Ochotnikom zakładano czapeczki wyposażone w elektrody, dzięki którym można było monitorować aktywność ich mózgu techniką elektroencefalografii (EEG). W tym samym czasie poddany narkozie szczur podłączony był do urządzenia, które pobudzało do wyładowań neurony w jego korze ruchowej za pomocą impulsów ultradźwiękowych.

d1wwquo

Najpierw badacze skoncentrowali się na aktywności ludzkiego mózgu, wyszukując specyficzną aktywność związaną z bodźcami wzrokowymi - światełkiem migającym na ekranie komputera. Następnie ochotnicy koncentrowali się na widoku machającego szczurzego ogona. Różnice w aktywności mózgu wychwytywał komputer i "tłumaczył" na impulsy ultradźwiękowe, stymulujące korę ruchową szczura, co powodowało ruchy ogona. Wszystkim sześciu ochotnikom udawało się bez większych trudności nakłonić szczura do machania ogonem.

Yoo uważa, że w niedalekiej przyszłości możliwe powinno być także wykorzystanie podobnego systemu przez dwoje ludzi - na przykład przez terapeutę rehabilitującego osobę sparaliżowaną.

Ponieważ jednak szczur był w tym przypadku uśpiony i nic nie zakłócało odbioru przez niego sygnałów płynących od człowieka, nie jest jasne, czy eksperyment realistycznie odwzorowuje efekty stymulacji czuwającego mózgu.

(PAP)/ PFi

d1wwquo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wwquo