Myśliwski, bojowy czy roboczy? Jak poznać nóż po ostrzu
Profesjonaliście wystarczy jeden rzut oka na to, by oszacować, czy nóż, z którym ma do czynienia, spełni wszystkie postawione przed nim wymagania. Krzywizna brzuśca, kształt czubka, aż wreszcie sam rodzaj głowni mówi, jakiej jakości jest nóż.
03.08.2018 | aktual.: 03.08.2018 10:14
Poniżej znajdziesz kilka wyznaczników, dzięki którym będziesz w stanie rozpoznać przeznaczenie noża. Warto mieć to na uwadze nie tylko podczas zakupu.
Nóż bojowy
Podstawowym zadaniem noża bojowego jest wyprowadzanie ciosów, toteż najważniejszym kryterium, które należy brać pod uwagę, będzie wytrzymałość czubka. Im jest większa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nóż uszkodzi się podczas pracy. Istnieje kilka sposobów na to, by uzyskać maksymalnie ostry czubek bez straty wytrzymałości.
Kluczowe jest przede wszystkim naostrzenie górnej krawędzi noża, tuż przy czubku, tak by maksymalnie zwiększyć ostrość czubka i możliwości cięcia. Dlatego najbardziej charakterystycznymi nożami o właściwościach bojowych są bowie, z charakterystycznym wygiętym do góry czubkiem oraz dagger, przypominający klasyczny sztylet. Możliwość naostrzenia zarówno górnej, jak i dolnej krawędzi ostrza sprawia, że równie dobrym wyborem będzie spear point, który przypomina nieco grot włóczni oraz tanto, wzorowany na tradycyjnych japońskich puginałach. Równie dobrymi właściwościami przebijającymi cechują się typowe noże do rzucania.
Nóż myśliwski
Przygotowując się nie tyle na wyjazd survivalowy czy biwak, co na polowanie, lepiej zabrać ze sobą ostrze, które przyda się podczas oprawiania upolowanej zwierzyny. Mając do dyspozycji ostrze o odpowiednim szlifie, a także dosyć sporej krzywiźnie brzuśca masz większe pole do manewru jeśli chodzi o przecinanie się przez mięso zwierzęcia. Ważne jest to, by nóż był możliwie cienki, a jego szlif wysoki, w ten sposób podczas głębokich cięć ostrze nie będzie napotykać zbyt dużego oporu i nie będzie trzeba wkładać w cięcie zbyt dużo siły.
Dobrymi właściwościami tnącymi charakteryzują się drop point o wyraźnym łuku brzucha, nieco prostszy clip point z opadającą końcówką grzbietu i trailing point, w którym czubek jest wyraźnie ponad linią grzbietową. Szczególnie ceniony przez myśliwych i doskonale spisujący się na polowaniach jest hookblade z niewielkim hakiem na grzbiecie. Zawsze można również wyposażyć się w nóż o wklęsłym ostrzu, które przypomina pazur.
Nóż roboczy
W przypadku noża roboczego bardziej niż jakość samego cięcia liczy się wytrzymałość. Na biwaku czy wypadzie survivalowym przy pomocy noża musisz przecież zbudować schronienie, przygotować rozpałkę na ognisko czy w ekstremalnych sytuacjach stworzyć inne, prowizoryczne narzędzia. Wystarczy godzina bez noża roboczego i wypad survivalowy da ci się we znaki. Dlatego trzeba wiedzieć, jak powinna wyglądać typowo robocza głownia.
Przede wszystkim powinna być odpowiednio gruba, aby zapewnić jak największą wytrzymałość. By upewnić się, że wytrzyma nawet największe obciążenia, lepiej będzie sprawić sobie nóż z głownią stałą, najlepiej full tang, w którym zarówno głownia jak i rękojeść składają się z jednego kawałka metalu.
Każdy nóż roboczy może posłużyć do cięcia, rąbania, piłowania czy dłubania w drewnie, jednak miej na uwadze, że czasem lepiej będzie skorzystać z dużo większego narzędzia, na przykład toporka lub maczety. Praca będzie przebiegać szybciej i nie będziesz się przy tym tak bardzo męczyć.
Oczywiście to, że dany rodzaj głowni jest typowo myśliwski nie oznacza, że nie sprawdzi się również na przykład jako nóż roboczy. Wszystko zależy jednak od upodobań osoby nim operującej.