Trwa ładowanie...
dqybg7a

Myśliwskie i robocze. Noże na wyprawę w dzicz

Wytrawni znawcy od razu potrafią stwierdzić, jakie właściwości ma nóż, który trzymają w ręku. Modele robocze, myśliwskie i bojowe na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, jednak różnią się kilkoma detalami, które sprawiają, że sprawdzają się lepiej w różnych zadaniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Myśliwskie i robocze. Noże na wyprawę w dzicz
(Istock)
dqybg7a

Rodzaj głowni, krzywizna brzuśca czy kształt czubka mówi, jakiej jakości jest nóż i do jakich zadań został stworzony. Warto zapoznać się z kilkoma wyznacznikami, dzięki którym możliwe będzie rozpoznanie przeznaczenia ostrza. Dzięki temu unikniesz zakupowej pomyłki.

Myśliwski czy roboczy

Granica między tymi dwoma rodzajami noży jest bardzo cienka, ponieważ wiele rodzajów ostrzy sprawdzających się w przypadku noży myśliwskich przypomina z wyglądu modele robocze, używane chociażby przez survivalowców. Niemniej jednak można znaleźć ostrza, które są przystosowane typowo do konkretnych prac.

dqybg7a

Noże myśliwskie, w przeciwieństwie do roboczych nie są przystosowane do dużych przeciążeń i krojenia lub rąbania twardych materiałów takich jak drewno. Używa się ich przede wszystkim podczas polowań, a to oznacza, że najważniejszym atrybutem będzie odpowiednia ostrość i dobre właściwości tnące. By to osiągnąć, noże myśliwskie są nieco bardziej cienkie i mają wyższy szlif, który pomaga szczególnie przy głębokich cięciach – klin nie napotyka większego oporu i nie trzeba wkładać w cięcie zbyt wiele siły.

Najbardziej charakterystycznymi nożami myśliwskimi są clip point i drop point o wyraźnie zarysowanym brzuścu i opadającej końcówce grzbietu. Część myśliwych na całym świecie wybiera również hookblade czyli nóż, na którego grzbiecie znajduje się mały hak. Alternatywą są ostrza o wklęsłym brzuścu, które kształtem przypominają koci pazur.

Do ciężkich prac

Noże robocze są nastawione przede wszystkim na wytrzymałość i wszechstronność. Przydadzą się na biwaku, wypadzie survivalowym czy zwykłym ognisku na łonie natury. Z jego pomocą nie tylko przygotujesz rozpałkę, naostrzysz patyki na ognisko, ale nawet zastąpisz nim inne prowizoryczne narzędzia, zbudujesz schronienie i pokroisz jedzenie.

  Pixabay
(Pixabay)

Klinga noża roboczego powinna być odpowiednio gruba, co zapewni jej dobrą wytrzymałość na przeciążenia. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że ostrze dobrze się sprawi, warto kupić model z głownią stałą, najlepiej full tang, w którym głownia i rękojeść wykonano z jednego kawałka metalu.

Zwróć uwagę na grzbiet

Jeśli chodzi o ostrza typowo bojowe, to ich podstawowym zadaniem jest wyprowadzanie ciosów, dlatego najważniejszym kryterium jakie należy brać pod uwagę jest wytrzymałość czubka noża. Jeśli będzie on zbyt wąski i delikatny, może łatwo się uszkodzić. Twórcy noży stosują kilka technik, które pozwalają osiągnąć wysoki stopień ostrości w połączeniu z dużą wytrzymałością ostrza.

Naostrzenie zarówno dolnej, jak i górnej krawędzi klingi znacznie poprawia ostrość czubka i jednocześnie zwiększa właściwości przebijające. Najbardziej książkowym nożem o zastosowaniu bojowym byłby dagger przypominający wyglądem klasyczny sztylet. Jednymi z najbardziej popularnych noży które łączą w sobie właściwości bojowe oraz typowo myśliwskie będzie bowie z charakterystycznym wygiętym ku górze czubkiem.

Możliwość naostrzenia zarówno górnej, jak i dolnej krawędzi ostrza sprawia, że równie dobrym wyborem będzie spear point, który przypomina nieco grot włóczni oraz tanto, wzorowany na tradycyjnych japońskich puginałach.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

dqybg7a

Podziel się opinią

Share
dqybg7a
dqybg7a