Trwa ładowanie...
24-02-2014 13:14

MZKT-79221 - to na nim Rosjanie wożą swoje rakiety

MZKT-79221 - to na nim Rosjanie wożą swoje rakietyŹródło: AFP
dhiapni
dhiapni

Statyczne silosy dla rakiet mają szereg wad - wystarczy pomyślnie przeprowadzona akcja wywiadowczo-rozpoznawcza zakończona szybkim atakiem lotniczym i w mgnieniu oka z rakiety i wyrzutni nie pozostaje nic. Dlatego Rosjanie stawiają dziś przede wszystkim na mobilne platformy zdolne przenosić i odpalać nawet najcięższe pociski. Ten transporter poradzi sobie nawet z najbardziej nieprzyjaznym terenem, a do tego ciężko go zauważyć i wytropić!

MZKT-79221 to jeden z największych rosyjskich wozów wojskowych. Prace nad transporterem przeprowadzono w latach 1996-1997, a seryjna produkcja trwa od 2000 roku. Wóz pełni przede wszystkim funkcję mobilnej platformy dla potężnego pocisku rakietowego ziemia-ziemia "Topol", który jest w stanie przenosić 3 głowice jądrowe MIRV. Dane z 2012 roku mówią o 68 sztukach tych rakiet na stanie rosyjskiej armii: 18 z nich można załadować na transportery MZKT-79221 i... szykować się do ataku.

Jak przedstawiają się podstawowe parametry rosyjskiego giganta? Imponuje przede wszystkim masa monstrualnej platformy - 44 tony (bez ładunku), oraz udźwig, który niemal dwukrotnie przekracza masę "pustego" MZKT-79221 - aż 80 ton! Żeby ten ciężar mógł w ogóle się poruszać, wóz posiada 16 kół i niezwykle mocne opony. Za napęd odpowiedzialne są silniki JaM3-847.10, które na każde 100 kilometrów pożerają - bagatela! - aż 240 litrów ropy.

Przy takich gabarytach nie powinno dziwić, że rosyjska platforma nie należy do najszybszych i najbardziej zwrotnych maszyn. Mimo że posiada napęd na 12-16 kół (w zależności od wersji) maksymalna prędkość wynosi 45 km/h. Transporterem lepiej nie próbować również zawracać, a przed zrobieniem skrętu należy upewnić się, że ma się dostatecznie dużo miejsca na wykonanie tego manewru - promień skrętu wynosi aż 18 metrów. Wojskowych, którzy kierują MZKT-79221 podczas corocznych pokazów na Placu Czerwonym można więc podziwiać za kunszt jazdy - mimo że moskiewskie ulice są szerokie, każdy zwrot lewo-prawo musi stanowić nie lada wyzwanie.

dhiapni

Trzeba zaznaczyć, że bruk Placu Czerwonego raczej nie jest naturalnym i docelowym środowiskiem dla MZKT-79221. To maszyna wprost stworzona do pokonywania syberyjskich bezdroży i trudnych warunków terenowych. Przykładowo maksymalna głębokość brodu, który jest w stanie pokonać rosyjski wóz wynosi 1,1 metra - biorąc pod uwagę jego masę oraz wymiary (22, 65 m długości, 3,35 m szerokości i 3,27 m wysokości) nie jest to wcale tak mało.

Co ciekawe, rosyjskie monstrum nie jest zbyt skomplikowane w obsłudze - to ogromny i ciężki, ale jednak tylko samochód. Wóz posiada automatyczną czterostopniową skrzynię biegów, zaledwie dwa pedały (hamulec i gaz), a ogromna kierownica położona horyzontalnie daje się obracać bez użycia praktycznie żadnej siły. Kierowca znajduje się dokładnie nad przednim lewym kołem pojazdu, co stanowi pewne utrudnienie orientacyjne podczas jazdy - dlatego, by zostać kierowcą MZKT-79221 trzeba posiadać odpowiedni stopień wojskowy oraz przejść specjalne szkolenie na astrachańskim poligonie.

KP/PFi, facet.wp.pl

dhiapni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhiapni