Na świecie znani, a w Polsce mało kto o nich słyszał
09.10.2015 | aktual.: 27.12.2016 15:03
Na świecie znani, a w Polsce mało kto o nich słyszał. Uznaniem i sławą cieszą się głównie za granicą
Saksofonista, skrzypek jazzowy, kompozytor oraz aranżer. Stały gość największych festiwali muzycznych oraz sal koncertowych. Współtwórca "polskiej szkoły jazzu" i kreator muzyki w stylu fusion. Wielokrotny zwycięzca zagranicznych plebiscytów. Prestiżowy magazyn "Down Beat" w 1992 roku uznał Michała Urbaniaka za jedną z największych sław jazzu na świecie. Wielokrotnie zapraszany przez amerykańskich muzyków do współpracy.
Steve Woźniak
Wnuk emigrantów, który podkreśla polskie pochodzenie. Inżynier, wynalazca, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych. W 1976 roku założył wraz ze Stevem Jobsem firmę Apple Computers, rok później konstruując pierwszy komputer osobisty. Sprzęt nosił nazwę Apple I, a Woźniak sam napisał do niego oprogramowanie. Dzięki temu osiągnął sukces i został uznany za jedną z pięćdziesięciu osób, które najbardziej zmieniły świat.
Wojciech Fibak
Były tenisista, a obecnie biznesmen oraz kolekcjoner dzieł sztuki. Mieszka w Monte Carlo, w którym sprawuje funkcję honorowego konsula RP. W swojej sportowej karierze wygrał piętnaście turniejów w grze pojedynczej oraz pięćdziesiąt dwa w grze podwójnej. Założyłyciel Fibak Inwestment Group. W przeszłości był generalnym przedstawicielem Volvo na Polskę oraz wydawcą wielu polskich czasopism takich jak "Dziennik śląski", "Sport" czy "Gazeta Poznańska". Z własnej kolekcji obrazów otworzył w Warszawie galerię dwudziestowiecznego malarstwa .
Prof. Aleksander Wolszczan
Astronom. Mieszka w Filadelfii i to właśnie tam w 1992 roku dokonał odkrycia pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego. Jest to jedno z największych osiągnięć w dziedzinie astronomii. Natchnęło to pozostałych astronomów do badań, które przyniosły odkrycie wielu innych układów planetarnych w ciągu ostatnich lat. W 1998 roku czasopismo "Astronomy" uznało go za jednego z dwudziestu pięciu największych odkrywców wszech czasów.
Zygmunt Świtkowski
Obywatel Australii. Od 1999 roku prezes Telstry - jednej z największych spółek w tym kraju. W przeszłości prowadził australijską filię firmy Kodak, wielokrotnie zdobywając tytuł światowej firmy roku. Jego majątek szacuje się na 225 milionów dolarów, co stawia go w jednym szeregu z najbardziej poważanymi biznesmenami w ojczyźnie kangurów.
Grzegorz Kacała
Najwybitniejszy polski rugbista. W czasach sportowej kariery uważany za jednego z najlepszych graczy globu. Grał w najsilniejszych ligach świata: francuskiej i walijskiej. Otrzymał od dziennikarzy najwyższą notę za finał ligi francuskiej w historii tych rozgrywek. W Polsce, ze względu na małą popularność rugby, dla wielu pozostaje anonimowy. Na Zachodzie bardzo szanowany.
Tadeusz Witkowicz
Od niemal pięćdziesięciu lat mieszka w Kanadzie, gdzie ukończył studia. Z wykształcenia fizyk oraz informatyk. Fortunę przyniosła mu firma Artel, którą wprowadził na giełdę NASDAQ. Później otworzył firmę Cross Comm, dzięki której nabył Intel, wyceniany na 351 milionów dolarów. Od pięciu lat jest posiadaczem firmy Adlex, zajmującej się wytwarzaniem software'u. Jego majątek jest szacowany na 300 milionów dolarów.
Edmund Obiała
Inżynier budownictwa, projektant obiektów sportowych. Od 1981 zamieszkuje Australię. Pracował przy budowie największego australijskiego stadionu - Sydney Football Stadium. Później wygrał konkurs na zaprojektowanie obiektu olimpijskiego w Sydney. Od 1999 roku sprawował funkcję dyrektora generalnego przy modernizacji najpopularniejszego stadionu świata - Wembley. Pełnił funkcję dyrektora technicznego przy budowie obiektów sportowych do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
Andrzej Żuławski
Od piątego roku życia zamieszkuje Francję, gdzie zdobył wykształcenie, kończąc filozofię. Aktor oraz reżyser filmowy. W przeszłości był asystentem Andrzeja Wajdy przy jego produkcjach. W 1996 roku został uhonorowany Orderem Sztuki i Literatury, który jest największym francuskim odznaczeniem w dziedzinie kultury. Jako aktor głównie grywał role drugoplanowe, które jednak przyniosły mu we Francji dużą popularność.
Sebastian Janikowski
Trzydziestosiedmioletni zawodnik futbolu amerykańskiego grający w najsilniejszej lidze świata. Reprezentuje barwy Oakland Raiders. Przez ekspertów ligi Sebastian jest uważany za jednego z najsilniej kopiących zawodników świata. W amerykańskiej lidze występuje już od piętnastu sezonów. Jeden z najbardziej znanych futbolistów na świecie. W Polsce futbol amerykański nie jest popularnym sportem, jednak w USA Janikowski to gwiazda wielkiego formatu.