Trwa 艂adowanie...
30-10-2015 13:05

Na szczycie Oka Moskwy!

d3dqzu1
d3dqzu1

Dyskutuj膮c o cudach wzniesionych przez ludzkie d艂onie pami臋ta si臋 zawsze o Wielkim Murze Chi艅skim, Koloseum czy piramidach w Egipcie. Tymczasem za nasz膮 wschodni膮 granic膮, nieopodal Czarnobyla znajduje si臋 obiekt wzniesiony w czasach, gdy komunistyczny re偶im mia艂 si臋 jeszcze dobrze.

Ukrai艅ski obiekt, wspomnianym wcze艣niej zabytkom architektury 艣wiatowej na pewno nie ust臋puje monumentalizmem, ale jego charakter plasuje go raczej w艣r贸d przybytk贸w kultury industrialnej. Konstrukcja, wzbudzaj膮ca dzi艣 mieszane uczucia estetyczne w艣r贸d obserwator贸w, nie powsta艂a jednak by cieszy膰 oko. Zosta艂a wzniesiona jako efekt szale艅czego wy艣cigu zbroje艅. Nazywana jest Okiem Moskwy.

Prawda jest taka, 偶e pomimo wielu lat, kt贸re up艂yn臋艂y od czasu, gdy zgas艂 p艂omie艅 przy艣wiecaj膮cy zbrodniczemu ustrojowi, niewiele da si臋 powiedzie膰 o tym 艣ci艣le tajnym i skrz臋tnie strze偶onym projekcie. Informacje, kt贸re pojawi艂y si臋 na jego temat s膮 szcz膮tkowe, a wiadomo, 偶e w XXI w. brak danych cz臋sto o偶ywia spekulacje, kt贸rymi Internet jest przesi膮kni臋ty. Nie inaczej jest w przypadku Oka Moskwy.

Oko Moskwy nazywane r贸wnie偶 Czarnobylem 2 lub "rosyjskim dzi臋cio艂em" to w rzeczywisto艣ci dwie gigantyczne anteny, kt贸re rozci膮gaj膮 si臋 na szeroko艣ci ok. 900 m. Jedna z nich ma wysoko艣膰 135 m, a druga - 85 m. Stanowi膰 mia艂y cz臋艣膰 kompleksu zbudowanego w ramach systemu obronnego, czyli tzw. tarczy antyrakietowej. Ka偶da z anten mia艂a inne zastosowanie. Wi臋ksza mia艂a funkcj臋 odbiorcz膮 i obejmowa艂a swoim zasi臋giem obszar znajduj膮cy si臋 w promieniu 3000 km, podczas gdy 85 m obiekt by艂 przeznaczony do wysy艂ania sygna艂贸w. Pierwsz膮 transmisj臋 zanotowano 4 czerwca 1975 r. I rzeczywi艣cie nadawany sygna艂 da艂o si臋 s艂ysze膰 w odbiornikach radiowych na falach kr贸tkich.

d3dqzu1
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d3dqzu1