Trwa ładowanie...

Na szlak, do pracy, do zakrytych butów. Skarpetki do zadań specjalnych

Skarpety specjalistyczne ułatwiają życie: w turystyce, pewnych zawodach i w sporcie. Nie zrewolucjonizują pieszej wędrówki, ale mogą przynieść sporą ulgę osobom z nadpotliwością czy wrażliwymi stopami. Warto korzystać z takich gadżetów, aby móc w pełni cieszyć się widokami, a nie zamartwiać obtarciem czy odciskiem.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Na szlak, do pracy, do zakrytych butów. Skarpetki do zadań specjalnychŹródło: Adobe Stock
d12epp0
d12epp0

Nie tylko zwykłe skarpetki

Skarpetki - niby nic, a w pewnych warunkach są bardzo ważne. Gdyby fanom górskich wypraw ktoś powiedział 30 lat temu, ile dzisiaj będzie ważył, jak działał i wyglądał ekwipunek na wyprawę, zapewne by nie uwierzyli. Zmalało i stało się bardzo lekkie prawie wszystko: od śpiworów, przez plecaki, po najmniejsze elementy wyposażenia. Zmianom uległy także technologie służące do wytwarzania tych ubrań i gadżetów, które w trudnych i zmiennych warunkach, bo jest im czasem bliżej do produktów kosmicznych technologii, niż zwykłych sposobów wytwarzania choćby bielizny. Właśnie ona jest najbliższa ciału i w wyjątkowych, czasem trudnych warunkach musi być całkowicie nieodczuwalna, wygodna, oddychająca i przyjazna skórze. Jej znaczenie często doceniamy dopiero, kiedy osobiście doświadczymy skutków nieodpowiedniego doboru albo kiedy zaczynamy przygodę np. z nowym sportem.

W zwykłych warunkach kwestia zmiany skarpetek to prosta sprawa. Wyciągasz z szuflady kolejną parę albo wyjmujesz z plecaka zapasowe. Tak jest pod warunkiem, że masz je pod ręką. Redukując ekwipunek np. na szlak turystyczny do minimum, które niesie się w plecaku, taki wybór musi być przemyślany, w przeciwnym wypadku na trasie będzie ciążył każdy, zbędny gram. To samo dotyczy drobnych niewygód związanych np. ze zbyt wypukłym szwem na palcach. Po kilkunastu godzinach marszu, niewielki, ale długotrwały ucisk na palce stóp może powodować powstanie odcisku albo spory dyskomfort. To samo dotyczy produktów z niewielką (z pozoru) domieszką syntetycznych, nieprzyjaznych skórze materiałów, które noszone krótszy czas na co dzień nie robią różnicy, ale w podróży mogą powodować uczucie stałej wilgoci w butach, a nawet odparzenia. W pewnych warunkach nawet zwykłe skarpetki muszą się sprawdzić perfekcyjnie...

Odpowiednie skarpetki to duże udogodnienie

W czasie wędrówki buty masz na nogach nawet kilkanaście godzin, dlatego zarówno obuwie, jak i skarpety są niezwykle ważne. Możesz skorzystać z produktów, które redukują możliwość powstawania otarć, są mniej podatne na przetarcia nawet przy intensywnym użytkowaniu albo dezodorujących, redukujących potliwość i zapewniających lepszą wentylację. Wszystkie powstały po to, aby uczynić wędrówkę czy długi czas spędzany w zakrytym, często ciężkim obuwiu przyjemniejszym.

Część specjalistycznych skarpet to produkty wykorzystujące naturalne właściwości np. wełny. Inne to efekty nowoczesnej konstrukcji produktów czy impregnatów nadających włóknom różne właściwości. Wiele z nich dzięki swojej funkcjonalności opatentowano, inne działają na znanej z innych dziedzin życia regułach. W tym np. produkty z jonami srebra, którym przypisuje się działanie przeciwbakteryjne, oczyszczające i regulujące wilgoć.

Klasyka przede wszystkim - merynos

Ogromną popularność jako włókno, z którego wykonuje się skarpety turystyczne i do „zadań specjalnych” uznano merynosowe. Choć wełniane, to ich właściwości doceniają także zwolennicy letnich szlaków. Lekkie, ciepłe, kiedy jest zimno i grzejące w największy mróz, a w cieple dni świetnie odprowadzające wilgoć i szybkoschnące. To wyrób stosunkowo tani, bo za parę zapłacisz nawet kilkanaście do około dwudziestu złotych. To niewiele jak na produkt o takich właściwościach. Można je nosić także do obuwia roboczego, zimowego i wszelkiego rodzaju obuwia, w którym spędzasz dużo czasu, choćby… kaloszy.

Duży wybór skarpetek na szlak i do różnych dyscyplin sportu znajdziesz tu.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d12epp0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12epp0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj