Trwa ładowanie...

Na Wyspach nastolatki upijają się najczęściej

Na Wyspach nastolatki upijają się najczęściejŹródło: Jupiterimages
d3rq5o9
d3rq5o9

W Wielkiej Brytanii nastolatki upijają się znacznie częściej niż w innych krajach wysoko rozwiniętych, przy czym częściej alkoholu nadużywają dziewczynki - wynika z raportu opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), o którym informuje serwis BBC.

Autorzy raportu porównali różne aspekty życia i dobrobytu młodych ludzi z 24 państw członkowskich OECD. W rankingu najlepiej wypadły Islandia i Szwecja, natomiast znacznie mniej korzystnie przedstawiał się dobrobyt dzieci w Polsce, Turcji, Grecji i Nowej Zelandii. Z przeprowadzonych badań wynika, że średnio 33 proc. brytyjskich nastolatków w wieku 13 - 15 lat nadużywa alkoholu.

To ponad dwa razy więcej niż w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Francja czy Włochy. W przypadku dziewczynek różnice są jeszcze bardziej jaskrawe: jedna na pięć 13-latek przyznaje, że była pijana przynajmniej dwa razy, natomiast w grupie 15-latków - aż 50 proc. dziewczynek i 44 proc. chłopców.

Jednocześnie autorzy raportu podkreślają, że brytyjskim nastolatkom żyje się dobrze. Świadczy o tym duże wsparcie finansowe ze strony państwa, niższy niż w innych krajach odsetek dzieci biednych oraz samobójstw. Mniej dzieci doświadcza też w szkołach prześladowania ze strony rówieśników.

d3rq5o9

Jednak poza szkołą młodzież nadużywa alkoholu, a odsetek nastolatek, które zachodzą w ciążę w porównaniu z innymi państwami jest wysoki._ "Raport wykazał, że walka z biedą wśród dzieci nie jest cudownym rozwiązaniem. Nastolatkowie z zamożnych rodzin również miewają problemy"_ - mówi autor raportu Dominic Richardson. "Różnice między krajami mogą wynikać z tego w jakich okolicznościach dzieci pierwszy raz spróbowały alkoholu. We Francji czy Włoszech może to być grono rodziny, a w Wielkiej Brytanii są to często koledzy i koleżanki" - dodaje Richardson.

Brytyjskie Ministerstwo Edukacji nie jest jednak zaniepokojone raportem i zwraca uwagę na pozytywne zmiany, które dokonują się dzięki różnego rodzaju kampaniom i edukacji. "Najnowsze statystyki pokazały, że dzięki zachęcaniu młodych ludzi do zdrowego, bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania już w pierwszej połowie 2008 roku zmniejszyła się liczba poczęć wśród nastolatek. Mniej młodzieży niż dotychczas sięga też po alkohol i narkotyki"- mówi minister Dawn Primarolo.

_ (PAP) koc/ yy/_

d3rq5o9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rq5o9