Trwa ładowanie...
du3ljt2
Męskie sprawy

Nadwaga w młodości grozi u mężczyzn rakiem jelita grubego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadwaga w młodości grozi u mężczyzn rakiem jelita grubego
(PAP)
du3ljt2

Nadwaga w czasie dojrzewania dwukrotnie zwiększa u mężczyzn ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w okresie dorosłości - wykazały 35-letnie szwedzkie obserwacje opublikowane przez pismo "Gut", należące do "British Medical Journal".

W przypadku otyłości ryzyko tego nowotworu jest jeszcze większe - ostrzegają autorzy badań ze szpitala uniwersyteckiego w Orebro w Szwecji. Według World Cancer Research Fund związek otyłości z ryzykiem zachorowania na nowotwory jest duży.

Szwedzcy lekarze przeanalizowali dane dotyczące 240 tys. mężczyzn z okresu 35 lat (do 2010 roku). W chwili rozpoczęcia obserwacji mieli oni od 16 do 20 lat; 6,5 proc. z nich miało nadwagę, a 1 proc. było otyłych. Na raka jelita grubego zachorowało w tym czasie 855 Szwedów. Mężczyźni, którzy w młodości mieli nadwagę, chorowali dwukrotnie częściej, a ci, którzy byli otyli - prawie dwa i pół razy częściej.

du3ljt2

Autorzy badań podkreślają, że nie wiedzą, jakie jest podłoże tego mechanizmu. Zwracają jedynie uwagę, że w trakcie przyśpieszonego rozwoju organizmu, występującego szczególnie u mężczyzn w okresie dojrzewania, mogą powstać zmiany sprzyjające powstawaniu raka jelita grubego.

Według szwedzkich specjalistów badań tych nie należy odnosić do kobiet, u których jak na razie wykazano raczej słaby związek masy ciała z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.

Cancer Research UK opublikował w marcu 2015 roku badania sugerujące, że kobiety otyłe są jedynie o 40 proc. bardziej narażone na niektóre nowotwory, takie jak rak jelita grubego, piersi, trzustki oraz nerki.

Rak jelita grubego w ostatnich latach wykrywany jest u 1,4 mln ludzi na świecie. Za główną przyczynę uznaje się nadmierne spożycie mięsa i otyłość brzuszną.

du3ljt2

Podziel się opinią

Share

du3ljt2

du3ljt2