Naga prawda o Walentynkach!
Co powoduje, że tracimy dla kogoś głowę? Kim był Święty Walenty i dlaczego walentynki obchodzimy właśnie w lutym? Nadchodzące święto zakochanych jest okazją do poszukania odpowiedzi na nurtujące, nie tylko zakochanych, pytania.
To, wywodzące się z kultury anglosaskiej święto ma w Polsce tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Przez jednych krytykowane za swoją skomercjalizowaną formę, innym dostarcza radości i przyjemności z długich spacerów, bądź przytulania się w kinie na romantycznym filmie. Nawet jeśli sceptycznie podchodzimy do świętowania walentynek, każdego roku skłaniają nas do okazania ukochanej osobie tego, co czujemy, a niekoniecznie wyrażamy na co dzień.
12.02.2009 | aktual.: 13.02.2009 12:43
Czy zakochanie to choroba?
Nazwa Walentynki pochodzi od imienia Świętego Walentego, który patronuje temu świętu już od XV wieku. Nie każdy jednak wie, że Święty Walenty był też patronem chorych na epilepsję i choroby umysłowe. Doszukując się związków, można by zatem stwierdzić, że stan zakochania w pewnym sensie przypomina chorobę umysłową…
Dzieje się tak, ponieważ feromony, naturalnie wydzielane przez organizm, odbierane są wówczas podświadomie przez umysł partnera, wpływając na jego reakcje i nastawienie. W efekcie czujemy silne przyciąganie do drugiej osoby, nie tylko fizyczne, ale głównie psychiczne czytaj więcej o Walentynkach...