Trwa ładowanie...
12-03-2015 14:18

Najbardziej "alkoholowy" rocznik

Najbardziej "alkoholowy" rocznikŹródło: Shutterstock.com
dxqaj2m
dxqaj2m

"Piękni" dwudziestopięcioletni? Raczej pijani. Brytyjczycy określili wiek, w którym pijemy najwięcej.

Konsumpcja alkoholu, tak jak inne i inne zachowania i rytuały związane z życiem towarzyskim, podlega prawom upływającego czasu. I choć wydawałoby się, że ilość spożywanych trunków oraz częstotliwość sięgania po nie to sprawa indywidualna, dzięki wyliczeniom brytyjskich naukowców wiemy już, w jakim wieku konsumpcja napojów wyskokowych osiąga najwyższy poziom oraz kiedy pijemy mniej, ale za to częściej.

Uczeni z Wielkiej Brytanii przeanalizowali zwyczaje konsumpcyjne 60 000 osób na przestrzeni 30 lat. Okazało się, że najbardziej "pijany" wiek w przypadku mężczyzn wynosi 25 lat - to właśnie w tym okresie życia panowie konsumują średnio 23 jednostki alkoholu tygodniowo (w przeliczeniu na piwo to około 12 butelek). W kolejnych latach życia ilość napojów wyskokowych gwałtownie spada, co nie oznacza, że jest niska - w wieku 60 lat wciąż wynosi około 10 jednostek tygodniowo. Zmienia się również sposób konsumpcji: zamiast suto zakrapianych imprez od czasu do czasu, starsi panowie preferują regularne picie mniejszej ilości trunków - do codziennego sięgania po alkohol przyznało się ponad 50 procent badanych po sześćdziesiątce.

- Nie zszokował mnie fakt, że ilość spożywanego alkoholu zmienia się wraz z wiekiem, ale skala codziennej konsumpcji trunków przez starszych mężczyzn jest alarmująca - zauważa dr Annie Britton, współautorka badań. - Prawdopodobnie mamy tu już do czynienia z uzależnieniem od alkoholu. W tej grupie wiekowej istnieje również ryzyko niepożądanych interakcji z przyjmowanymi lekami.

dxqaj2m

Co ciekawe, krzywa alkoholowej konsumpcji przedstawia się zupełnie inaczej wśród pań - zamiast gwałtownego skoku i apogeum w wieku 25 lat, spożycie trunków stopniowo rośnie mniej więcej do trzydziestki, by zacząć równie spokojnie spadać. To jednak nie koniec różnic między płciami - jak można było przewidzieć, kobiety piją również znacznie mniej. Średnia konsumpcja kształtuje się na poziomie kilkakrotnie niższym od męskiej, osiągając poziom 7-8 jednostek tygodniowo.

dxqaj2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxqaj2m