CiekawostkiNajgroźniejsze gangi motocyklowe

Najgroźniejsze gangi motocyklowe

Najgroźniejsze gangi motocyklowe

03.03.2016 | aktual.: 07.04.2017 12:23

W wojnach toczonych między gangami motocyklowymi trup ściele się gęsto...

Hells Angels

Według FBI, klub - założony w 1948 roku w Kalifornii przez weteranów powracających z frontów II wojny światowej i poszukujących swojego miejsca w życiu - jest obecnie jedną z najgroźniejszych organizacji kryminalnych na świecie, niewiele ustępującą słynnej włoskiej mafii.

Od wielu lat członkowie "Aniołów Piekieł" są oskarżani o kradzieże, wymuszenia i handel narkotykami. Do grona Hells Angels może dołączyć tylko biały mężczyzna, niemający w swoim życiorysie jakiejkolwiek współpracy z policją czy kontaktów z innymi służbami mundurowymi.

Według niektórych doniesień, na przywilej noszenia na kurtce klubowej naszywki trzeba zasłużyć, wykonując "mokrą robotę". Potwierdza to historia Edwarda C. (pseudonim "Crazy Edi"), aresztowanego w Belgii za zamordowanie dwóch członków konkurencyjnego klubu motocyklowego. Była to jego inicjacja...

Wojny między gangami mają bardzo długą historię - już w latach 80. przeniosły się ze Stanów Zjednoczonych do Europy, gdzie wszystkie najsłynniejsze grupy mają swoje przedstawicielstwa, najwięcej w Skandynawii. 6 października 1996 r. blisko 100 członków Hells Angels bawiło się w klubie w Kopenhadze, kiedy wystrzelona z dachu pobliskiego budynku rakieta przeciwczołgowa przebiła ściany i eksplodowała na sąsiedniej posesji. Dwie osoby zginęły, 20 odniosło rany.

1 / 5

Bandidos

Obraz
© PAP

Najwięksi wrogowie Hells Angels. Klub powstał w 1966 r. w Teksasie, a jego inicjatorem był Donald Chambers, pracownik portowy i weteran wojny w Wietnamie. Symbolem Bandidos jest meksykański rozbójnik w sombrero i z pistoletem w dłoni.

Do gangu, którego hasło brzmi "Expect no mercy" (czyli "nie oczekuj litości"), należą przede wszystkim Latynosi, pogardzani przez rasistowsko nastawionych "Aniołów Piekieł". Nic dziwnego, że oba kluby darzą się ogromną nienawiścią.

W latach 90. wojna między nimi toczyła się przede wszystkim w Europie. Między 1994 a 1997 rokiem zginęło przynajmniej 11 członków obu gangów, a ponad 100 odniosło rany. Gdy mieszkańcy krajów skandynawskich zażądali delegalizacji klubów motocyklowych, doszło do chwilowego pojednania, a przywódcy zwaśnionych klubów przed kamerami telewizji podali sobie dłonie. Jednak Bandidos nie potrafią żyć spokojnie. Świadczy o tym ubiegłoroczna masakra w miasteczku Waco w środkowym Teksasie. W tamtejszym barze doszło do przepychanki między członkami różnych gangów motocyklowych, która przerodziła się w walkę na pięści, a następnie strzelaninę. W krwawych starciach zginęło 9 osób.

**[

ZOBACZ TEŻ: PORTRETY CZŁONKÓW GANGU MONGREL MOB ]( http://facet.wp.pl/portrety-czlonkow-nowozelandzkiego-gangu-mongrel-mob-6002210422616705g )**

2 / 5

Outlaws

Obraz
© PAP

Jeden z najstarszych klubów motocyklowych na świecie założono w 1935 roku w lokalu Matilda’s Bar, stojącym przy legendarnej Route 66, czyli drodze ciągnącej się od przedmieść Chicago aż po plaże Santa Monica. Symbolem Outlaws Motorcycle Club jest czaszka ze skrzyżowanymi tłokami silnikowymi.

Według FBI, jego członkowie to nie tylko miłośnicy motocykli i rocka, ale często zwykli gangsterzy, prowadzący przestępczą działalność przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale coraz częściej także w Europie, m.in. na terenie Wielkiej Brytanii, Norwegii, Belgii czy Niemiec.

Kilka lat temu Centralne Biuro Śledcze informowało, że Outlaws współpracują również z polskimi motocyklistami. Polskie przedstawicielstwo klubu wydało wówczas specjalne oświadczenie na swojej stronie internetowej, zapewniając: "Klub motocyklowy Outlaws nie jest organizacją przestępczą. Jest to klub motocyklowy. Nauczyliśmy się dużo na błędach z przeszłości (...). Być może nie żyjemy zgodnie z zasadami społeczeństwa, lecz zgodnie z jego prawami".

3 / 5

Mongols

Obraz
© PAP

Klub powstał w 1969 roku w Kalifornii, a w pierwszych latach jego szeregi zasilali przede wszystkim motocykliści o korzeniach latynoskich, odrzuceni przez Hells Angels. Obecnie liczba członków Mongols MC jest szacowana na 1,5 tysiąca osób, pochodzących przede wszystkim z zachodnich stanów USA, ale także Szwecji, Finlandii, Niemiec czy Izraela.

Klub jest od lat uznawany za grupę przestępczą, czerpiącą ogromne zyski z handlu narkotykami (zwłaszcza metamfetaminą) i bronią, wymuszeń, rabunków czy prania brudnych pieniędzy.

Pod koniec lat 90. Mongols zostali bardzo osłabieni w wyniku akcji przeprowadzonej przez FBI i ATF (Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej oraz Materiałów Wybuchowych), którego agent, William Queen, przeniknął w struktury gangu. Aresztowano wówczas 54 jego prominentnych członków. Struktury Mongols osłabiły działania służb w kolejnych latach - w 2008 r. za kratki trafił prezydent klubu Ruben Cavazos wraz z 38 bliskimi współpracownikami.

4 / 5

Pagan's

Obraz
© PAP

Jeden z najstarszych amerykańskich klubów motocyklowych utworzono w 1956 r. (niektóre źródła podają datę 1959). Jego członkowie słyną z sympatii do ideologii nazistowskiej, a na strojach dumnie noszą charakterystyczne logo przedstawiające nordyckiego boga ognia - Surtra, którego nieodłącznym atrybutem jest płomienny miecz.

Motocykliści spod znaku Pagan’s nienawidzą Hells Angels, co najdobitniej udowodnili w lutym 2002 r., gdy wywołali rozróbę podczas imprezy na Long Island. Jedna osoba poniosła wówczas śmierć, a dziesięć zostało ciężko rannych. Ponad 70 członków Pagan’s MC trafiło do więzienia.

Gang słynie także z morderstw na zlecenie oraz handlu narkotykami na bardzo dużą skalę.

**[

ZOBACZ TEŻ: TO JEDNO Z NAJGROŹNIEJSZYCH WIĘZIEŃ NA ŚWIECIE ]( http://facet.wp.pl/penas-ciudad-barrios-jedno-z-najgrozniejszych-wiezien-na-swiecie-6002211128722049g )**

5 / 5

Nocne Wilki

Obraz
© PAP

O rosyjskim klubie motocyklowym zrobiło się w Polsce głośno rok temu, gdy jego członkowie postanowili przejechać trasą Moskwa-Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Nasze władze ostatecznie nie wpuściły Nocnych Wilków, uchodzących za ulubieńców Władimira Putina i deklarujących pełne poparcie dla działań rosyjskiego prezydenta. Ten z kolei hojnie wspiera działalność pierwszego klubu motocyklowego utworzonego w Związku Radzieckim (założono go 31 maja 1989 r.).

Nocne Wilki nie kryją się z nacjonalistycznymi poglądami. Członkowie klubu już w czasie wojny w Czeczenii zatrudniali się jako najemnicy chroniący obiekty wojskowe. Obecny przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow, uległy wobec Putina i oskarżany o łamanie praw człowieka, należy do Nocnych Wilków, które "zasłużyły" się także w wojnie z Ukrainą. Klub rekrutował ochotników do walk w Donbasie i patrolował drogi na Krymie.

Rafał Natorski

**[

ZOBACZ TEŻ: PORTRETY CZŁONKÓW GANGU MONGREL MOB ]( http://facet.wp.pl/portrety-czlonkow-nowozelandzkiego-gangu-mongrel-mob-6002210422616705g )**

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)