Najlepsze mikrofony do podcastów i streamingu - jaki wybrać?
Internet cały czas się zmienia, pojawiają się nowe trendy, niektóre tylko na chwilę, inne zostają z nami na dłużej. Przykładami takich, które nie tylko nie zniknęły, ale wręcz zdobywają coraz większą rzeszę fanów, jest streamowanie i podcasting. Tym, co łączy obie formy, jest wymóg dobrej jakości dźwięku, którą ciężko jest uzyskać bez odpowiedniego mikrofonu. I to właśnie o tych urządzeniach porozmawiamy sobie dzisiaj.
- Mikrofony pojemnościowe a mikrofony dynamiczne
- Najlepsze mikrofony dla podcastera i streamera
- Akcesoria
Mikrofony pojemnościowe a mikrofony dynamiczne
Aby dobrać odpowiedni mikrofon do swoich potrzeb, na początek warto wiedzieć, czym różnią się dwie najbardziej podstawowe grupy mikrofonów. Mikrofon pojemnościowy to urządzenie, które, upraszczając, jest w stanie zebrać nam sporo więcej dźwięku niż mikrofon dynamiczny. Czułość mikrofonu tego typu jest po prostu większa, jest więc bardziej "wyczulone" na dochodzące do niego dźwięki, przez co nie muszą być one aż tak głośne jak w przypadku modeli dynamicznych. Oba rodzaje posiadają także zwykle szerokie pasmo przenoszenia i przedstawicieli obu możemy wrzucić do worka z napisem "profesjonalny mikrofon". Oba też mogą występować jako mikrofony bezprzewodowe (choć pojemnościowe mikrofony tego typu są rzadko używane) oraz jako mikrofony przewodowe. Który zatem wybrać?
Najlepsze mikrofony dla podcastera i streamera
W przypadku podcasterów i streamerów sprawa jest dość prosta. Jakość dźwięku jest znacznie ważniejsza od wygody użytkowania, więc potrzebujemy mikrofonu, który ograniczy nam niechciane dźwięki z zewnątrz, czy pogłos pokoju. Do tych zastosowań warto więc postawić na urządzenia dynamiczne, które co prawda będą musiały znajdować się blisko naszych ust podczas pracy, pozwolą jednak na znaczne ograniczenie niechcianych hałasów.
Jak znaleźć model dla siebie? Z pomocą przychodzi tutaj ranking mikrofonów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę "ranking mikrofonów" a wyskoczy nam całkiem sporo zestawień tego typu. Należy zatem określić sobie budżet, którym dysponujemy, dowiedzieć się więcej na temat wybranych przez nas modeli i zamówić ten, który najbardziej nam odpowiada. Warto pamiętać, że zwykle nie będziemy z nich korzystać w celu nagrywania wokalu, czy instrumentów, spokojnie więc możemy zdecydować się na model USB. Nie potrzebujemy też doskonałej jakości dźwięku, tak jak w przypadku nagrywania instrumentów — bardzo dobra w zupełności wystarczy.
Akcesoria
Wiemy już jak wybrać dobry mikrofon, który spełni nasze wymagania. Warto jednak pamiętać, że do wygodnego korzystania z takiego urządzenia potrzebujemy także kilku akcesoriów. Statyw pozwoli na ustawienie urządzenia w najwygodniejszej dla nas pozycji, pop filtr poprawi jakość dźwięku, dzięki wyeliminowaniu głosek wybuchowych, a dodatkowy kabel USB zapewni spokój i poratuje w razie awarii.
WP Facet na: