Trwa ładowanie...

Najlepsze samoloty sił koalicji!

Share
Najlepsze samoloty sił koalicji!Źródło: AFP
d3i2ylq

Nikt nie wyobraża sobie nowoczesnej wojny bez lotnictwa. W dzisiejszych czasach to właśnie samoloty stanowią podstawę uderzenia, tak jak niegdyś konnica, artyleria czy później czołgi.

Samoloty bojowe wykonują liczne zadania operacyjne - bombardują obiekty wojskowe przeciwnika, niszczą jego połączenia komunikacyjne, eliminują wrogie jednostki, dokonują obserwacji terenu, przejmują kontrolę nad strefą lotniczą danego kraju czy wreszcie przerzucają żołnierzy.

Między innymi takie zadania postawiono jednostkom biorącym udział w działaniach w Libii w ramach operacji "Świt Odysei". Który z nich jest najlepszy?

d3i2ylq

B-2 Spirit

B-2 Spirit to amerykański bombowiec napędzany czterema dwuprzepływowymi silnikami turbinowymi. Jest przystosowany do przenoszenia zarówno ładunków konwencjonalnych, jak i atomowych o masie do 22 680 kg.

Specyficzna konstrukcja samolotu, czyli brak wyodrębnionego kadłuba i ogona, nosi nazwę "latającego skrzydła" i znacznie zwiększa siłę nośną maszyny oraz - co dużo bardziej istotne - sprawia, że samolot jest trudniej niż tradycyjne konstrukcje wychwytywany przez radary. Drugiego dnia trwania operacji "Świt Odysei" 3 amerykańskie bombowce B-2 Spirit zbombardowały 45 libijskich obiektów wojskowych niedaleko Sirty.

Prędkość maksymalna:1 040 km/h

Pułap: 15 152 m * Zasięg:* 9 650 km

Ciekawostki:

czytaj więcej

KP/PFi

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3i2ylq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i2ylq
d3i2ylq