Trwa ładowanie...
13-06-2014 13:37

Najmłodszy palacz świata

Share
Najmłodszy palacz świata
d1hhdxn

Stosunek do papierosów i palaczy w Chinach przedstawia się zupełnie inaczej niż w Europie. Podczas, gdy w krajach UE normą jest zakaz palenia w miejscach publicznych, wprowadzane są kolejne ograniczenia i kampanie mające zachęcić Europejczyków do porzucenia zgubnego nałogu, jeszcze w zeszłym roku w Chinach wolno było palić w takich miejscach, jak szkoły i szpitale. Tolerowane jest nawet palenie wśród najmłodszych - w tym kilkuletnich dzieci.

W sieci pojawiło się skandaliczne nagranie, na którym chłopiec w wieku 2-3 lat siedzi na ulicy z zapalonym papierosem w ręku. Od czasu do czasu gestem wytrawnego palacza stara się zaciągnąć, choć nie bardzo mu to wychodzi. Wcale nie wygląda na to, że dzieciak przypadkowo zdobył gdzieś papierosa i stara się naśladować dorosłych, bo zachowuje się, jakby robił to nie pierwszy raz, nie kryje się z paleniem i zupełnie nie zwraca uwagi na zgromadzonych dookoła dorosłych gapiów.

Pomijając fakt, że skandalicznej praktyki dzieciak musiał się u kogoś nauczyć, największy szok wywołują reakcje (a raczej ich brak) mijających go dorosłych i prawdopodobnie matki lub innej kobiety znającej chłopca, która w pewnym momencie krzyczy na niego, ale nie zabiera mu papierosa. Nie reaguje żaden z przypadkowych przechodniów ani obsługa stoiska warzywnego, które znajduje się tuż obok - a przecież na filmie przewija się dobrych kilkanaście osób.

d1hhdxn

Sami autorzy filmiku mają z chłopca niezłą frajdę - kilkakrotnie śmieją się ze sposobu, w jaki dziecko pali. To, że chłopiec w żaden sposób nie stara się ukryć palenia, świadczy o tym, że przyzwyczaił się do braku reakcji ze strony otoczenia i nie pojęcia, że wyrządza sobie krzywdę. Chińczycy najwyraźniej rzadko kiedy decydują się zwracać uwagę na palenie wśród dzieci, nie widząc w nim problemu.

Kilka lat temu głośno było o przypadku innego kilkuletniego palacza, również z Chin. Tong Liangliang pierwszego papierosa zapalił (samodzielnie?!) w wieku 18 miesięcy, a jako dwulatek spalał już paczkę papierosów dziennie. Palić nauczył go ojciec, który uznał, że nikotyna to najlepszy środek przeciwbólowy (chłopiec urodził się z przepukliną).

Chińczycy należą do najbardziej zajadłych palaczy na świecie. Szacuje się, że dymka nie odmawia sobie nawet 30 procent populacji, co daje liczbę 300 milionów palaczy. Pali ponad połowa dorosłych mężczyzn, a dopiero w zeszłym roku wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych takich jak szkoły i szpitale.

I pomyśleć, że Rosjanie pragną zakazać palenia nawet kobietom, które nie skończyły czterdziestego roku życia. Do Dumy wpłynął właśnie projekt nowelizacji prawa, autorstwa jednego z komunistycznych deputowanych, który zakłada, że sklepikarz, który zdecyduje się sprzedać papierosy kobiecie, urodzonej po 1974 roku może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 150 000 rubli (ok 13 tysięcy złotych). W tych okolicznościach w najlepszej sytuacji będą kobiety z Syberii, które po papierosy będą mogły pojechać do Chin.

d1hhdxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhdxn