Trwa ładowanie...
d3r5fiw
Ciekawostki

Najwięcej samobójstw jest popełnianych w środę!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najwięcej samobójstw jest popełnianych w środę!
(Jupiterimages)
d3r5fiw

Środa wydaje się być dniem przełomowym w całym mozolnym tygodniu. To dzień, w którym już czujemy zbliżający się weekend. Paradoksalnie środa jest również dniem, w którym według najnowszych badań, najczęściej popełniane są samobójstwa.

Prawie 25 procent wszystkim samobójstw popełnianych jest w środy, wynika z raportu opublikowanego w międzynarodowym dzienniku „Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology”. Badania wielokrotnie wykluczyły poniedziałki, które znajdują się dopiero na drugim miejscu w rankingu, na trzecim są soboty, kiedy popełniane jest 14 procent wszystkich samobójstw.

Według badań środy stały się najbardziej śmiercionośnymi dniami w roku, ze względu na coraz większy poziom stresu w miejscach pracy. Jak twierdzi Alexander Y. Dombrowski z wydziału psychiatrii na University of Pittsburgh Medical Center, to wcale nie oznacza, że w środę zdarza się coś, co sprawia, że ludzie popełniają samobójstwo. Dombrowski mówi, że nasilenie stresu na początku tygodnia składa się na decyzję o samobójstwie właśnie w środę, kiedy poziom stresu jest najwyższy.

d3r5fiw

Dalsze badania w tej sprawie podkreślają, że technologia wyklucza wpływ pór roku na popełnianie samobójstw. Dzięki możliwości porozumiewania się przez różnego rodzaju komunikatory, telefony komórkowe lub e-maile, ludzie przestają odczuwać zimowe odosobnienie. Te badania zaprzeczają wcześniejszym przypuszczeniom, że największy wpływ na nasilenie samobójstw ma okres wiosenno-zimowy.

Oto niektóre znaki, które mogą sygnalizować niebezpieczeństwo popełnienia samobójstwa przez bliską osobę:

- Planowanie lub wspominanie, że chce kogoś lub siebie zabić
- Pozbywanie się lub oddawanie najcenniejszych rzeczy
- Izolowanie się od świata na długo
- Nadużywanie narkotyków lub alkoholu
- Częste rozmowy o śmierci lub sposobach w jakich chcieliby umrzeć
- Nagły przypływ spokoju lub agresji
- Wejście w posiadanie broni palnej lub innego niebezpiecznego narzędzia
- Stanie się psychotycznym lub oderwanym od rzeczywistości

d3r5fiw

Podziel się opinią

Share

d3r5fiw

d3r5fiw