Trwa ładowanie...
05-02-2014 08:55

Nasienie komarów ma "zmysł węchu"

Nasienie komarów ma "zmysł węchu"Źródło: 123RF.COM
d20l6ok
d20l6ok

Plemniki komarów wyposażone są w "zmysł węchu", czyli receptory zapachowe znajdujące się na witkach - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Receptory zapachowe w plemnikach komarów, znajdujące się na ich witkach, są takie same, jak te na czułkach u dorosłych osobników - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt w Stanach Zjednoczonych.

- Wyniki badań były zaskoczeniem - opisuje kierownik zespołu, L.J. Zwiebel. Jak dodaje, mogą one pomóc w kontrolowaniu populacji owadów. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych komarów, które roznoszą malarię.

W procesie ewolucji często jedne korzystne struktury, kiedy już powstaną, używane są ponownie. W przypadku komarów receptory zapachowe prawdopodobnie pierwotnie powstały w plemnikach, później zaś stały się częścią skomplikowanego systemu węchowego dorosłych osobników.

d20l6ok

Samice komarów, które żyją jedynie około miesiąca, kopulują tylko raz. Przechowują nasienie w specjalnych narządach. Po kopulacji potrzebują pożywienia z krwi, która posłuży za budulec dla jajeczek. Kiedy już jajeczka wytworzą się, zostają zapłodnione przez przechowywane plemniki.

- Plemniki mogą potrzebować chemicznych sygnałów, oznaczających stan gotowości do zapładniania - wyjaśnia członek zespołu, Jason Pitts. Receptory węchowe mogą być niezbędne na tym etapie.

Niedawno ukazały się badania, w których sugerowano, że receptory zapachowe mogą znajdować się również w ludzkich plemnikach. - Świadectwo istnienia takich receptorów w ludzkich plemnikach jest bardzo mocne. Pytanie, czy odgrywają one jakąś rolę w ludzkim rozmnażaniu - zastanawia się Pitts.

Po badaniach na komarach zespół postanowił przyjrzeć się innym owadom. Udało się już zidentyfikować receptory zapachowe w plemnikach muszki owocowej i błonkówki Nasonia vitripennis. (PAP)
krx/agt/Ijuh

d20l6ok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20l6ok