Naukowcy w walce z łysieniem
Nowa terapia z użyciem komórek macierzystych może stać się wybawieniem dla wszystkich zatroskanych mężczyzn, którzy cierpią z powodu łysienia.
Utrata włosów ma wiele przyczyn. Jedną z nich jest nadmiar testosteronu oraz - mówiąc w dużym uproszczeniu - geny. Panowie, którzy mogli jedynie pomarzyć o bujnej czuprynie lub poddać się zabiegom chirurgicznym, takim jak: wolne przeszczepy skóry, transplantacja włosów czy przeszczepy dziurkowane, powinni trzymać kciuki za dr. Xu.
Użycie komórek macierzystych w celach regeneracji utraconych lub obumierających mieszków włosowych staje się rzeczywistością. Badania nad tego typu terapiami trwają od lat, jednak wcześniej naukowcy mieli problem z wytworzeniem odpowiedniej ilości komórek tak, by efekt był odczuwalny i, przede wszystkim, widoczny
Teraz z pomocą ludziom przyszły laboratoryjne myszy, którym przeszczepiono komórki macierzyste, przekształcające się w komórki skóry i mieszki włosowe.
Badacze zaczęli od pobrania komórek ludzkiej skóry - fibroblastów. Poprzez dodanie trzech genów, zmienili je w komórki macierzyste, które mają zdolność do przekształcania się w dowolny typ komórek występujących w organizmie. Następnie powstałą hybrydę przetworzono w typ komórek niezbędnych dla wzrostu włosów. Dzięki kontroli czasu wzrostu udało się namnożyć znaczą ich liczbę.
Uzyskany w procesie przekształceń materiał zmieszano z komórkami mysiej skóry i wszczepiono myszom, którym wcześniej genetycznie wytłumiono system immunologiczny (by nie odrzucały przeszczepu).
Eksperyment się powiódł. Jak donosi pismo "Nature Communications", na skórze myszy pojawiła się warstwa niewielkich pęcherzyków podobnych do tych, które powstają na skórze ludzi, gdy wyrastają im włosy.
- Pierwszy raz udało się komuś namnożenie nabłonkowych komórek macierzystych, które są zdolne do generowania składowej nabłonka mieszków włosowych - chwalił się dr Xiaowei Xu z Uniwersytetu w Pensylwanii, cytowany przez "Daily Mail".
Oczywiście znalezione rozwiązanie będzie miało jeszcze inne zastosowania, m.in. pomoże pacjentom z trudno gojącymi się ranami. To wymaga jednak dalszych prac.
Ijuh, facet.wp.pl