Trwa ładowanie...
10-02-2011 16:00

Nawarzą starego piwa

Nawarzą starego piwaŹródło: AFP
d49zc69
d49zc69

Zastanawialiście się kiedyś, jak smakowało piwo przed wiekami? Być może już niedługo będziecie mogli osobiście się o tym przekonać - naukowcy spróbują odtworzyć recepturę według której warzono piwa 200 lat temu.

Jest to możliwe dzięki temu, że w spoczywającym na dnie Bałtyku wraku statku znaleziono ogromne ilości (145 sztuk) butelek z trunkiem datowanym na lata 1800 - 1830.

Początkowo sądzono, że znaleziono szampana, ponieważ na to wskazywały informacje na butelkach o markach "Heidseck", "Veuve Clicquot" i "Juglar". Jednak kiedy jedna z butelek eksplodowała na powierzchni, okazało się w środku jest piwo.

Wiekowego napoju próbowali już profesjonalni kiperzy piwa, a naukowcy rozpoczęli badanie próbek pod mikroskopem. Informacje pozyskane od kiperzy i badaczy być może zostaną wykorzystane przez zainteresowanego producenta piwa, który wyraził chęć produkcji napoju, który smakowałby jak piwo z początków XIX wieku.

Czyli jak? kiperzy komentują smak znaleziska następująco: "smakowało staro, co nie jest niczym dziwnym, z pewnymi palonymi nutami. Jednocześnie było dość cierpkie, co może świadczyć o tym, że w butelce przez jakiś czas dochodziło do fermentacji i stąd ten kwas".

d49zc69

[

]( #opinions )

Pomysłodawcy przedsięwzięcia przyznają, że ustalenie receptury i tego, jak piwo powinno smakować może być trudne - naukowcy już zaczęli analizować komórki bakterii i drożdży obecnych w piwie, by porównać DNA tych ostatnich ze współczesnymi drożdżami.

"Po jakiejkolwiek analizie, będziemy mieli ogromne pole do interpretacji. Musimy zanalizować, jakie ono jest dzisiaj, a potem dopiero myśleć, jakie było kiedyś, tzn. kiedy było świeże, bo dziś z pewnością świeże nie jest" - tłumaczy prowadząca badania doktor Wilhelmson.

Statek, na którym znaleziono piwo, zatonął niedaleko Wysp Alandzkich na Bałtyku, prawdopodobnie podczas rejsu handlowego z Kopenhagi do Petersburga.

d49zc69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49zc69