Trwa ładowanie...
16-10-2012 10:25

Nawet nie wiesz, do czego zdolna jest ta broń!

Nawet nie wiesz, do czego zdolna jest ta broń!Źródło: General Atomics
d1lyzw5
d1lyzw5

Zmierzch broni konwencjonalnej nadchodzi - to pewne! Badania nad bronią kinetyczną wchodzą w nową decydującą fazę. Amerykanie wypuścili właśnie drugi prototyp potężnego działa kinetycznego opracowanego według technologii, która jawi się przyszłością branży zbrojeniowej!

Amerykańskie Biuro Badań Marynarki Wojennej (Office of Naval Research) po zakończonym sukcesem sfinalizowaniu poprzedniego projektu działa kinetycznego, zbudowało kolejną wersję wyrzutni opartą na tej samej technologii. Podobnie jak wcześniej konstrukcją zajęło się centrum z San Diego.

Nie wiadomo, czym dokładnie różni się nowa wersja działa kinetycznego od swojego poprzednika. Zarządzający projektem Roger Ellis zdradza jedynie, że w kontekście obu projektów pracuje się nad "dostarczeniem optymalnie przystosowanych i jednocześnie unikalnych rozwiązań w kwestii wyrzutni".

Działa kinetyczne to nowe rozwiązanie w tej sferze prężnie rozwijającej się technologii zbrojeniowej, w której wykorzystuje się ogromne wartości energii elektrycznej, całkowicie rezygnując ze standardowych pocisków wyrzucanych z pomocą prochu i podobnych materiałów. W działach kinetycznych wykorzystuje się siły elektromagnetyczne, które dzięki specjalnej konstrukcji sprawiają, że wyrzucony pocisk może pędzić z prędkością od 7 000 do 9 000 kilometrów na godzinę, a nawet przekraczać barierę dźwięku. Ponadto charakteryzują się niespotykanym zasięgiem (ok. 100 - 200 kilometrów), co sprawia, że działa kinetyczne są doskonałym rozwiązaniem dla marynarki wojennej. Spekuluje się, że zasilą nie tylko flotę amerykańską, ale również brytyjską. Okręty zaopatrzone w tego typu działa staną się prawdziwym postrachem mórz o niszczycielskiej sile!

d1lyzw5

W tej beczce miodu jest jednak i łyżka dziegciu - prąd potrzebny do wyzwalania sił elektromagnetycznych i wyrzucania pocisków to naprawdę ogromne wartości, w związku z czym cały projekt jest niezwykle kosztowny, duży i ciężki. Działa kinetyczne raczej nie należą do "dyskretnych" urządzeń.

Morze nie jest jedynym polem dla zastosowania nowej technologii. Planuje się opracowanie i zainstalowanie broni kinetycznej na pojazdach lądowych, a także utworzenie specjalnych dział "stacjonarnych", które będą zdolne do przechwytywania i niszczenia pocisków ponaddźwiękowych i instalowania na orbicie okołoziemskiej satelitów wojskowych.

d1lyzw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lyzw5