Trwa ładowanie...
d1kz5sr
Technologie

Nawigacja 3D w aucie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawigacja 3D w aucie
(zdjęcie producenta)
d1kz5sr

Grupa Volkswagen wraz z amerykańskim Instytutem Technologii w Massachusetts (MIT) prowadzą pracę nad futurystyczną nawigacją, która wyświetlana będzie na desce rozdzielczej auta. Sterowana będzie gestami wykonywanymi przez kierowcę. Brzmi mało realistycznie? Zobaczcie na zamieszczonym wideo jak prawdopodobnie będzie to wyglądać.

Założeniem nawigacji AIDA 2.0 (Affective Intelligent Driving Agent) jest brak konieczności odrywania wzroku kierującego korzystającego z nawigacji od przedniej szyby, a tym samym od drogi. Duży wirtualny wyświetlacz będzie wskazywał trasę prowadzącemu auto w postaci wizualizacji topografii miasta w trójwymiarze. Oprócz tego będzie również sprzężony z indywidualnym profilem kierowcy i wyświetlał informacje o trasie oraz tzw. punktach POI (Points Of Interest) - czyli sklepach, restauracjach, stacjach benzynowych i innych miejscach, które prowadzący potencjalnie chciałby odwiedzić. Ważną cechą nowego systemu jest interaktywność z profilem konkretnego użytkownika, a zatem przypomina m.in. o zaplanowanych spotkaniach i odbywających się w okolicy imprezach. AIDA 2.0, jak zapowiadają projektanci systemu, będzie "uczyć się" i analizować zachowania kierowcy, aby łatwo zlokalizować ulubione miejsca docelowej podróży i wyznaczać preferowane trasy.

d1kz5sr

Zamieszczone poniżej wideo jest jedynie prezentacją, jak system prawdopodobnie będzie funkcjonował. Prace nad rewolucyjną nawigacją nadal trwają.

Czy nie uważacie, że taki sposób prezentowania informacji z GPS nie za bardzo absorbuje uwagę kierowcy? Tych, którym volkswagenowska innowacja nie przypadła do gustu, śpieszymy poinformować, że najprawdopodobniej projekt jest jeszcze odległy technologicznie i minie jeszcze sporo czasu zanim takie rozwiązanie pojawi się w seryjnych samochodach.

d1kz5sr

Podziel się opinią

Share
d1kz5sr
d1kz5sr