Trwa ładowanie...

Nawigacje dla pieszych i rowerzystów. Ułatw sobie wakacyjne wycieczki

Lato i wakacje to czas, w którym w wielu osobach budzi się duch przygody i postanawiają wyruszyć na nowe szlaki, by aktywnie wypocząć i eksplorować nowe miejsca. Urządzenia nawigacyjne zawsze kojarzą nam się z jazdą samochodem, a tymczasem jest sporo rozwiązań do turystyki pieszej i rowerowej.

Nawigacja rowerowa ma wiele ciekawych funkcjiNawigacja rowerowa ma wiele ciekawych funkcjiŹródło: Unsplash, fot: Will Truettner
d3xb4e2
d3xb4e2

Wydawałoby się, że najlepszym urządzeniem do nawigowania będzie smartfon, ale są sytuacje, w których urządzenie to nie do końca się sprawdzi. Po pierwsze niektóre programy wymagają stałego połączenia z siecią, a o to może być trudno np. w górach albo w głębi lasu. Po drugie - tego typu urządzenia są delikatniejsze od dedykowanych nawigatorów, więc mogą łatwo ulec uszkodzeniu w zetknięciu z prawami fizyki i np. kamienistym podłożem. Wreszcie mamy kwestię baterii, którą lepiej oszczędzać na wypadek, gdyby było konieczne wezwanie pomocy. Oczywiście można poratować się powerbankiem, ale zawsze jest to dodatkowa rzecz, którą trzeba ze sobą zabrać i również pamiętać o jej naładowaniu.

Pewnym krokiem

Urządzenia GPS do turystyki pieszej wyglądają archaicznie i rozmiarami przypominają starsze modele telefonów komórkowych. Dzięki temu producent może zastosować nie tylko wysokiej klasy odbiornik, ale przede wszystkim pojemną baterię, dzięki czemu spokojnie dojdziecie do wyznaczonego celu. Zdarza się, że urządzenia działają w oparciu o baterie AA, więc możecie zaopatrzyć się w komplet dobrych i pojemnych akumulatorów. Dzięki temu urządzeniu nie tylko odnajdziesz drogę, ale także poznasz parametry terenu, po którym będzie odbywała się wędrówka. Niektóre urządzenia wykraczają jeszcze dalej i pozwalają na podłączenie czujników mierzących ilość kroków czy tętno.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Oprócz posiadanych funkcji ważne są wydajność i sposób zasilania. Kolejna kwestia to dokładność odbiornika GPS, która zazwyczaj jest deklarowana w specyfikacji. Jej wyznacznikiem może być liczba obsługiwanych kanałów, gdzie przyjęta średnia to 20. Z kolei od szybkości taktowania procesora oraz ilości pamięci RAM będzie zależała płynność działania. Przydatnymi funkcjami dodatkowymi mogą być kilkuosiowy kompas, wysokościomierz barometryczny czy pomiar temperatury i ciśnienia, a także gniazdo na kartę pamięci, dzięki któremu nie zabraknie miejsca na potrzebne mapy.

Jak używać nawigacji turystycznej? Przede wszystkim warto zapoznać się z jej możliwościami oraz instrukcją obsługi jeszcze zanim wyruszycie w trasę. Możecie więc zabrać ją na spacer w miejsca, które znacie. Warto również nauczyć się planować trasy według punktów, dzięki czemu będziecie poruszać się w sposób bardziej zorganizowany. Dobrze jest również umieć czytać to, co nawigacja wam pokazuje, ponieważ w sytuacji zagrożenia będziecie mogli sprawnie naprowadzić pomoc na miejsce, w którym się znajdujecie.

Przygoda na dwóch kołach

W przypadku rowerów urządzenia nawigacyjne nie tylko poprowadzą użytkownika do celu, ale także zarejestrują różnego rodzaju parametry pod kątem treningu, można więc używać ich zarówno do codziennych przejażdżek, jak i dalekich wypraw. Najlepiej sprawdzą się u tych, którzy lubią jeździć po bezdrożach, a więc właścicieli graveli, rowerów górskich czy trekkingowych. Wybór urządzenia zależy od potrzeb, dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaj wgranych map, ponieważ niektórzy producenci oznaczają nawet tzw. single tracki. Od rodzaju roweru będzie też zależał rozmiar urządzenia, ponieważ na rowerze górskim używanym do ekstremalnej jazdy po szlakach lepiej sprawdzi się lekkie i niewielkie urządzenie. Jeżeli natomiast wyruszacie w podróż obładowani sakwami, to możecie pokusić się o zakup większego sprzętu.

Jakie ciekawe funkcje można spotkać w nawigacjach rowerowych? Oprócz możliwości podłączenia wszelkiego rodzaju czujników i zastosowania dokładnych map producenci prześcigają się w zapewnianiu użytkownikom rozrywki. Tak oto np. spotkacie urządzenia proponujące różne drogi do tego samego celu i można wybrać odpowiednią w zależności od stopnia zaawansowania. Można też bazować na trasach i miejscach sugerowanych przez innych użytkowników. Możliwości jest naprawdę sporo, więc warto się zapoznać z tym, co oferują poszczególni producenci. Oczywiście istotnymi kwestiami są odporność gadżetu na warunki atmosferyczne, dokładność odbiornika i czas pracy na jednym ładowaniu oraz sposób zasilania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xb4e2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3xb4e2