Trwa ładowanie...
d2g7jgj
Męskie sprawy

Negatywne efekty złego nastroju można zneutralizować

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Negatywne efekty złego nastroju można zneutralizować
(123RF)
d2g7jgj

Zły nastrój spowalnia przebieg procesów poznawczych, ale naukowcy przekonują, że ponowne skupienie się na jego przyczynach może zniwelować ten efekt - zawiadamia "Attention, Perception & Psychophysics".

Nieprzyjemne wiadomości są w stanie zepsuć nam humor już od rana, sprawiając, że w ciągu dnia będziemy funkcjonować poniżej poziomu naszych możliwości, doświadczając pogorszenia czasu reakcji, a także upośledzenia umiejętności odpowiedzialnych za mówienie, pisanie czy liczenie.

Jednak badacze z Uniwersytetu Tel Awiwu (Izrael) twierdzą, że powtórny kontakt z potencjalnym źródłem przyczyniającym się do złego nastroju (np. kilkukrotne przeczytanie artykułu o katastrofie) może zapobiec pogorszeniu samopoczucia, a tym samym uchronić nas przed negatywnymi konsekwencjami.

d2g7jgj

Naukowcy przeprowadzili na osobach badanych test Stroopa, który polegał na wyświetlaniu na ekranie słów o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym (np. terroryzm), bądź neutralnych wyrazów (np. stół) w różnych kolorach.

Uczestnicy badania mieli jak najszybciej zdecydować, jaki jest kolor pokazywanego słowa. Zazwyczaj negatywne wyrazy wywołują opóźnienie czasu reakcji, a psychologowie tłumaczą to zjawisko w dwojaki sposób: albo powstaniem efektu zagrażającego, albo rozproszeniem uwagi, które powoduje zmniejszenie zasobów poznawczych zaangażowanych w identyfikację koloru.

Izraelscy badacze doszli do wniosku, że żadna z powyższych teorii nie jest w pełni zadowalająca i zaproponowali alternatywne wyjaśnienie, wedle którego kontakt z negatywnymi wyrażeniami wprowadza osobę badaną w zły nastrój, stanowiący przyczynę spowolnienia przebiegu procesów poznawczych.

Naukowcy dowiedli ponadto, że już dwukrotne wyświetlenie tego samego słowa o negatywnym wydźwięku niweluje niekorzystny efekt polegający na opóźnieniu czasu reakcji. (PAP)

ooo/agt/Ijuh

d2g7jgj

Podziel się opinią

Share

d2g7jgj

d2g7jgj