Nic nie irytuje bardziej!
W biurze i w miejscach publicznych najbardziej przeszkadzają nam rozmowy jakie przez telefon prowadzą inne osoby. To denerwuje nas bardziej niż zwykła konwersacja znajdujących się obok ludzi.
Psychologowie Uniwersytetu San Diego udowodnili to, co w zasadzie wiemy już od dawna. Zrobili to na przykładzie 149 studentów, którym powiedziano jedynie, że biorą udział w teście na umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem. Przy okazji jednak sprawdzono jak reagują na prowadzone obok rozmowy. Połowa ochotników przyznała, że mimowolnie usłyszała rozmowę jaką inna osoba prowadziła przez telefon komórkowy. Pozostali byli świadkami jak dwie osoby rozmawiały ze sobą. Uczestnikom testu najbardziej przeszkadzały rozmowy telefoniczne. Wielu z nich twierdziło, że starało się nie słuchać tego, o czym ktoś rozmawia, ale na ogół udawało się to w niewielkim stopniu.
Obie grupy w teście na czytanie ze zrozumieniem uzyskały podobne rezultaty. Wydaje się zatem, że rozmowy przez telefon nie pogarszają naszego wysiłku intelektualnego, ale psują komfort psychiczny. - To pierwsze tego rodzaju badania, w których próbowano odtworzyć naturalne sytuacje jakie zdarzają się nam na co dzień - twierdzi autorka testu Erstautorin Veronica Galvan. Jej zdaniem, kłopot polega na tym, że z jednej strony trzeba dobrze się wsłuchać w czyjąś rozmowę, żeby ją śledzić ze zrozumieniem, z drugiej natomiast trudno całkowicie się wyłączyć z jej podsłuchiwania. Dlatego jest to tak irytujące.
Poza tym australijscy naukowcy odkryli, że nadmierne używanie telefonów komórkowych powoduje wzrost poziomu testosteronu u mężczyzn, co prowadzi do pogorszenia jakości spermy i osłabienia płodności. Zespół naukowców badał stan zdrowia mężczyzn używających każdego dnia regularnie i przez dłuższy czas telefonów komórkowych. Badacze wykryli, że grupa ta wykazuje wyższy poziom testosteronu w porównaniu z mężczyznami w sposób przeciętny używającymi telefonów komórkowych i krócej rozmawiającymi.
Naukowcy stwierdzili też, że badani w porównaniu z przeciętnymi użytkownikami telefonów komórkowych, mają niższy poziom hormonu luteinizującego (LH-lutropiny). LH to hormon gonadotropowy wydzielany przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej, odpowiedzialny za funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder.
Badacze uważają, że fale elektromagnetyczne emitowane przez komórki mają podwójne działanie na poziom hormonów i płodność u mężczyzn. Zwiększają ilość komórek w jądrach produkujących testosteron, ale zmniejszają poziom lutropiny wydzielanej przez przysadkę mózgową, blokując w ten sposób przemianę zwykłego testosteronu w postać aktywną - 5alpha-dihydrotestosteron. Ta aktywna postać testosteronu związana jest z produkcją spermy i poziomem płodności. Jak jednak twierdzą sami naukowcy, potrzebne są dalsze doświadczenia i badania, aby poznać mechanizm tego blokowania.
(PAP), mow / PFi, facet.wp.pl