Trwa ładowanie...
09-06-2011 16:40

Nie bądź babą - odreaguj!

Nie bądź babą - odreaguj!Źródło: Thinkstockphotos
dmmnafa
dmmnafa

Zrobiłeś coś niemęskiego? Szybko - odreaguj! Inaczej już zawsze będziesz babą! Według naukowców większość facetów, którzy wykonali jakieś zadanie kojarzone raczej z płcią przeciwną, musi to odreagować na przykład agresywnym zachowaniem. Chodzi o to, by odbudować swoją zagrożoną męskość.

Kwestie związane z męskością badali dokładnie psycholodzy z Uniwersytetu Południowej Florydy. Badacze wykonali serię eksperymentów z udziałem mężczyzn, sprawdzając czy i jak zmieniają ich zachowanie różne mniej lub bardziej kobiece zadania.

I tak na przykład część panów musiała zaplatać włosy, podczas gdy inni w tym czasie zaplatali zwykłą sznurkową linę. Po zakończeniu pracy każdy mężczyzna dostał do wyboru dwie możliwości relaksu - układanie puzzli lub trening z workiem bokserskim. Okazało się, że ci mężczyźni, którzy wcześniej wykonywali "babskie" zadania chętniej sięgali po worek, by wyładować na nim swoją agresję. A kiedy w innej grupie testowej kazano wszystkim badanym panom tłuc w worek, okazało się że ci od "babskich" zadań tłuką znacznie mocniej.

Zdaniem naukowców po wykonaniu zadań kojarzonych z kobietami mężczyźni zachowują się bardziej agresywnie, by odbudować swoją zagrożoną we własnym mniemaniu męskość. Chodzi o to, że każdy facet bardzo przejmuje się tym jak wygląda w oczach innych. Im większą przykłada do tego wagę, tym mocniej musi odreagować, jeśli jego męskość zostanie w jakiś sposób naruszona.

Co jeszcze ciekawsze - panowie pytani o to, jak wytłumaczyliby agresję ze strony kobiety, której kobiecość w jakiś sposób została zagrożona, zazwyczaj tłumaczyli to jej niedojrzałością. Kiedy jednak mieli wytłumaczyć analogiczne zachowanie innego mężczyzny - bez wahania uznawali, że widocznie ktoś go sprowokował.

dmmnafa

Na podstawie tych badań naukowcy doszli do wniosku, że w oczach panów kobiecość jest stanem biologicznym. Męskość zaś nie i można ją utracić w wyniku pewnych określonych zdarzeń. A najlepszym sposobem na jej odzyskanie jest właśnie agresja.

W tym kontekście zastanawia nas jedno. Jakież to "babskie" rzeczy muszą robić przed meczem ci wszyscy agresywni kibice? Biorąc pod uwagę ich zachowanie - to musi być coś naprawdę skrajnie i niesamowicie niemęskiego. Aż strach pomyśleć co...

(menonwaves)/PFi

dmmnafa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmmnafa