Trwa ładowanie...
21-01-2013 15:52

Nie każdy uzależnia się od narkotyków

Nie każdy uzależnia się od narkotykówŹródło: 123RF
d3k68tw
d3k68tw

Niektórzy ludzie nie popadają w nałóg narkotykowy, mimo wieloletniego używania kokainy. Brytyjscy naukowcy odkryli, że charakteryzują się oni odmienną budową mózgu niż osoby uzależnione.

Badacze z Uniwersytetu Cambridge opublikowali w czasopiśmie "Biological Psychiatry" wyniki badania wskazujące na to, że rekreacyjni użytkownicy kokainy, którzy nie popadają w nałóg, posiadają znacznie większy od przeciętnego rozmiar płata czołowego w mózgu. Obszar ten jest zaangażowany w procesy samokontroli i podejmowania decyzji.

Naukowcy przypuszczają, że osoby badane odznaczały się specyficzną budową mózgu prawdopodobnie jeszcze przed rozpoczęciem stosowania kokainy, dzięki czemu byli odporni na uzależniające właściwości narkotyku i potrafili lepiej kontrolować swoje postępowanie i dokonywać wyborów, które minimalizowały ryzyko nałogu.

Rezultaty badania pokazały z kolei, że u osób uzależnionych od kokainy, rozmiar płata czołowego jest widocznie zredukowany. Te zmiany, choćby po części, mogą być następstwem zażywania kokainy, o której wiadomo, że przyczynia się do zmniejszania objętości istoty szarej w mózgu.

d3k68tw

Badacze zwrócili uwagę także na cechy osobowości wyróżniające użytkowników kokainy. Zauważyli, że charakteryzowali się oni potrzebą poszukiwania wrażeń, jednak tylko tych pochwyconych w szpony nałogu można określić jako impulsywnych i kompulsywnych.

"Wyniki naszego badania są niezwykle ważne, gdyż pokazują, że używanie kokainy nie musi koniecznie prowadzić do uzależnienia u ludzi z dobrze rozwiniętą samokontrolą i bez ryzykownego podłoża rodzinnego" - komentuje dr Karen Ersche, współautorka badania.

W przyszłości naukowcy pragną lepiej przyjrzeć się czynnikom, które pozwalają niektórym osobom na nabycie odporności wobec uzależnienia.

d3k68tw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k68tw