Trwa ładowanie...
04-09-2014 11:02

Nie lekceważmy przepukliny

Nie lekceważmy przepuklinyŹródło: 123RF.COM
d13m59a
d13m59a

Początkowo schorzenie nie jest specjalnie dolegliwe, dlatego często bagatelizujemy wypuklenie, które pojawia się w okolicy brzucha czy moszny. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że wbrew naszym życzeniom, przepuklina sama nie zniknie, a z czasem może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

31-letni Karol, prawnik z Warszawy, przez wiele lat regularnie odwiedzał siłownię. Trenował także podnoszenie ciężarów. "Pewnego dnia w okolicach pachwiny dojrzałem wybrzuszenie. Na początku nie bolało, a czasem nawet znikało, szczególnie z rana, dlatego niespecjalnie się tym przejmowałem" - opisuje mężczyzna. Jednak po kilku tygodniach dolegliwości okazały się bardziej uciążliwe. "Bóle były coraz częstsze, szczególnie przy większym wysiłku. Wybrzuszenie też powiększyło rozmiary. W końcu przełamałem się i poszedłem do lekarza. Zdiagnozował przepuklinę i skierował na operację. Dziś mogę tylko pomarzyć o dźwiganiu ciężarów" - dodaje Karol.

Co to jest przepuklina?

Powstaje, gdy narząd, zazwyczaj jelito cienkie, przeciska się przez osłabione mięśnie. W zależności od miejsca tej "inwazji" wyróżnia się kilka rodzajów tego schorzenia: przepuklinę brzuszną (część jelita przedziera się przez mięśnie ściany jamy brzusznej), przepuklinę przeponową (fragment żołądka lub innego narządu jamy brzusznej przez przeponę przedostaje się do klatki piersiowej), przepuklinę odbytu (jelito przepycha się przez ścianę odbytu) i bardzo powszechną wśród mężczyzn przepuklinę pachwinową (jelito przeciska się do pachwiny lub worka mosznowego).

Skąd się to bierze?

Przyczyny przepukliny są rozmaite. Osłabienie mięśni, które ułatwia rozwój schorzenia, może być wrodzone lub nabyte, np. w konsekwencji zabiegu chirurgicznego czy dźwigania ciężarów. W grupie ryzyka są również mężczyźni o skłonnościach do nadwagi i otyłości, często kaszlący, cierpiący na przewlekłe zaparcia oraz problemy z oddawaniem moczu (np. z powodu przerostu prostaty)
. Nie każda przepuklina jest widoczna, szczególnie na początku. Najbardziej charakterystycznym objawem są elastyczne guzy lub uwypuklenia w okolicach brzucha czy moszny, które bardziej ujawniają się podczas wysiłku, kaszlu czy wypróżniania się. Wraz z rozwojem przepukliny pojawiają się inne dolegliwości, szczególnie ból i pieczenie, ale także wzdęcia, nudności i wymioty.

d13m59a

Zobacz: Dieta dopasowana do stylu życia mężczyznyDieta dopasowana do stylu życia mężczyzny

Panuje przekonanie, że schorzenie, choć uciążliwe, nie jest poważne. Jednak zdarzają się przypadki, że przepuklina zostaje "uwięziona" między mięśniami, czego skutkiem bywa przerwanie dopływu krwi i martwica tkanek. Taki stan stanowi zagrożenie życia, co dla każdego faceta powinno być motywacją do wizyty u lekarza. Pamiętajmy bowiem, że przepuklina sama nie zniknie.

Nie lecz się sam

Lekarz nie będzie miał problemu z wykryciem przepukliny. Dla potwierdzenia diagnozy może zalecić badania radiologiczne i ultrasonograficzne, ponieważ obrzmienie może być wywołane przez inne schorzenia. Jedynym skutecznym sposobem na uporanie się z problemem jest chirurgiczne usunięcie przepukliny, aby uniknąć jej powiększania i ciężkich powikłań. Nawet jeśli nie sprawia dolegliwości. Operacja polega na usunięciu tzw. worka przepuklinowego oraz rekonstrukcji i wzmocnieniu osłabionej warstwy mięśni, które zszywa się niewchłaniającymi nićmi, pozostającymi w organizmie przez całe życie. Na szczęście zabieg nie jest poważny, zazwyczaj nie wymaga nawet dłuższego pobytu w szpitalu. Nie leczmy się na własną rękę, szczególnie wykorzystując popularne w internetowych dyskusjach pasy przepuklinowe, składające się z twardej poduszeczki (peloty), sprężystej taśmy i pasa. Po odprowadzeniu przepukliny pelota przyciska skórę, zapobiegając w ten sposób ponownemu wybrzuszeniu. Jednak taki sposób tylko stwarza pozory leczenia,
a nawet może być niebezpieczny. Przyciskając nim "uwięzioną" przepuklinę narażamy na martwicę zakleszczonych jelit.

Jeśli podczas oczekiwania na operację przepuklina "wychodzi", spróbujmy z powrotem wprowadzić ją na miejsce, stosując delikatny ucisk, najlepiej w pozycji leżącej. Unikajmy podnoszenia ciężarów i gwałtownych ruchów. Starajmy się tłumić kaszel i kichanie, a jeśli to niemożliwe, podczas ataku uciśnijmy mocno brzuch poduszką lub zrolowanym kocem. Po zdiagnozowaniu przepukliny należy przestać palić papierosy, zmniejszyć wagę ciała, unikać alkoholu, gorących i pikantnych posiłków oraz wszelkich napojów i pokarmów nasilających zgagę (czekolada, kawa, mocna herbata, tłuszcze, warzywa cebulowe, szparagi, karczochy, owoce cytrusowe). Po operacji przepukliny warto stosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, co zapobiega nawrotom schorzenia.

Rafał Natorski/ PFi, facet.wp.pl

Zobacz: Dieta dopasowana do stylu życia mężczyznyDieta dopasowana do stylu życia mężczyzny

d13m59a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13m59a