Trwa ładowanie...
d2qt7no
Ciekawostki

Nie ma rąk i nóg. Niesie nadzieję innym

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie ma rąk i nóg. Niesie nadzieję innym
(SPL/East News)
d2qt7no

Wiele osób w podobnej do jego sytuacji zamyka się w czterech ścianach i odwraca się od świata. Z powodu rzadkiej wady wrodzonej, znanej jako zespół tetra-amelia, Nick Vujicic urodził się bez górnych i dolnych kończyn. Zamiast nóg ma jedną zdeformowaną stopę z dwoma palcami. Pochodzący z Australii mężczyzna od początku świadomy był swojej ułomności. Mimo kryzysu, przez jaki przeszedł w dzieciństwie, zdecydował jednak, że zrobi wszystko, by wieść żywot podobny do innych ludzi. Dziś stanowi inspirację dla milionów na całym świecie. Niedawno po raz kolejny trafił na okładki gazet.

W czasach szkolnych próbował żyć jak jego rówieśnicy, ale nikt mu tego nie ułatwiał. Najpierw jego rodzice mieli problem, by zapisać go do placówki, do której uczęszczały zdrowe dzieci. Ale wkrótce stał się jedną z pierwszych osób, które zostały objęte nowym prawem, zezwalającym na uczęszczanie do jednej szkoły dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Kiedy już się to udało, musiał stawić czoło prześladowcom, których nie brakowało wśród jego szkolnych kolegów. Jak potem wspominał, dla niektórych drwienie z jego niepełnosprawności stanowiło rodzaj rozrywki. Nawarstwiające się problemy sprawiły, że wpadł w depresję, a mając 10 lat, próbował odebrać sobie życie. Po wielu wstrząsach, jakie wtedy przeżył, wziął się w garść i zmienił swoje podejście do świata.

Wbrew przeciwnościom losu

d2qt7no

Zmiana jego postawy była do tego stopnia radykalna, że z coraz większą uwagą zaczęli mu się przysłuchiwać ludzie z jego otoczenia. Z osoby zrezygnowanej stał się człowiekiem pełnym życia i entuzjazmu, co dla wielu było nie do pomyślenia. Jak można tryskać energią i zarażać innych swoim pozytywnym nastawieniem, skoro nie ma się rąk i nóg? - zastanawiało się wiele osób. Tymczasem jemu szło tak dobrze, że został mówcą motywacyjnym oraz chrześcijańskim kaznodzieją. Założył też organizację charytatywną "Life Without Limbs", zajmującą się niesieniem pomocy ludziom niepełnosprawnym. Poza prowadzeniem fundacji zaczął pisać książki, w których znajdują się recepty ujawniające, w jaki sposób czerpać z życia pełną garścią, nawet, gdy los cały czas rzuca kłody pod nogi. Oczywiście sukces, jaki udało mu się osiągnąć - jego książki stały się bestsellerami, a on został nominowany do nagrody "Młody Australijczyk Roku" - to nie tylko zasługa słów. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie fakt, że Vujicic wciela w życie to
wszystko, o czym mówi. Mimo znacznej niepełnosprawności, nauczył się radzić w codziennych sytuacjach - dbać o siebie, korzystać z komputera czy grać na instrumentach. W wieku zaledwie 21 lat ukończył studia. Dziś życie Australijczyka, który wyróżnia się z otoczenia, paradoksalnie nie różni się od tego, które prowadzi jego rodzina oraz znajomi. Vujicic uprawia sporty - gra w piłkę nożną, pływa i uwielbia golfa. Pasjonuje się też podróżami i kontynuuje karierę jako mówca motywacyjny. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na problemach, z jakimi zmaga się współczesna młodzież oraz kwestiach niepełnosprawności. Ale za swój największy życiowy sukces uważa założenie rodziny - Australijczyk jest szczęśliwym mężem i ojcem - w lutym 2013 r. na świat przyszedł jego syn.

Inicjatywa, która przyciąga tysiące

(fot. SPL/East News)

d2qt7no

Podróżując po świecie i zaszczepiając innym swój optymizm, Vujicic wpada czasami na oryginalne pomysły. Ostatnio, przebywając w Nowym Jorku, przyciągnął na Times Square wielu mieszkańców metropolii, zachęcając ich do tego, by się do niego przytulili. W ramach trasy "10 tysięcy objęć" turyści oraz jego fani ściskali go, wyrażając tym samym symboliczny sprzeciw wobec aktów znęcania się nad słabszymi. Od czasów szkolnych jest to temat, który pozostaje szczególnie bliski Australijczykowi.

W 2007 r. podczas podobnej akcji mężczyzna pobił rekord - w ciągu jednej godziny przyjął 1749 objęć. Wynik trafił do Księgi Rekordów Guinnessa i nie udało się go tym razem pobić. Ale nie o bicie rekordów w tym wszystkim chodzi.

Niedawno do sprzedaży trafiła nowa książka Vujicica, zatytułowana "Stand Strong: You Can Overcome Bullying", która jest poświęcona problemowi gnębienia słabszych.

(rc/ac/facet.wp.pl)

*Zobacz: "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!". Rewelacyjna książka Nicka Vujicica*

d2qt7no

Podziel się opinią

Share
d2qt7no
d2qt7no