Nie musisz brać urlopu, żeby cokolwiek załatwić. Wystarczy, że masz konto w banku

Bankowość internetowa to nie tylko łatwy dostęp do pieniędzy. Dziś to możliwość załatwienia szeregu spraw bez konieczności odwiedzania urzędów, a nawet wychodzenia z domu lub pracy.

Dziś przez Internet można wygodnie załatwić już kilkaset spraw urzędowych.
Dziś przez Internet można wygodnie załatwić już kilkaset spraw urzędowych.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.05.2021 11:07

Nie przepadasz za urzędami? Największy problem to konieczność wzięcia wolnego z pracy, by załatwić jakąkolwiek sprawę? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – możesz o tym wszystkim zapomnieć. Jeśli masz konto w banku – większość spraw urzędowych załatwisz przez Internet. Z domu, biura, samochodu, działki… skąd chcesz.

Jak to możliwe?

Od kilku lat rozwijana jest w Polsce platforma, którą w skrócie można nazwać: urząd online. Wystarczy wejść na stronę z usługami dla obywateli i zalogować się tzw. Profilem Zaufanym, czyli rodzajem podpisu elektronicznego. Ten można uzyskać bezpłatnie – przez Internet – za pomocą swojego banku.

Na portalu Gov.pl należy wybrać interesującą nas usługę i potwierdzić jej wykonanie za pośrednictwem bankowości internetowej – czyli znów za pomocą loginu i hasła do naszego banku.

Logując się do konta bankowego, potwierdzamy urzędowi naszą tożsamość. Można powiedzieć, że bankowość internetowa zastępuje w tym przypadku dowód osobisty czy własnoręczny podpis.

Teraz można rozsiąść się wygodnie i załatwić, co trzeba. Lista liczy kilkaset pozycji i wciąż się powiększa. Oto tylko kilka tych najważniejszych.

Więcej o bankach i bankowości na stronie - bankiwpolsce.pl

1. Nowy dowód bez wizyty u fotografa

W tym roku ponad półtora miliona Polaków musi wymienić dowód osobisty, bo kończy się ważność ich dotychczasowych dokumentów. Sprawę można załatwić przez Internet. Potrzebny jest do tego wspomniany Profil Zaufany i zdjęcie. Skorzystanie z pierwszego umożliwia bank – drugie można zrobić samemu, nawet smartfonem.

Nowy dowód wydawany jest bezpłatnie, trzeba na niego czekać do 30 dni od daty złożenia wniosku.

Uwaga – żeby wymienić dowód online, masz czas tylko do 2 sierpnia. Potem wchodzą do użytku nowe wersje dowodów, które zawierają m.in. odcisk palca i odręczny podpis. A tego już niestety przez Internet nie wyślesz, dlatego konieczna będzie wizyta w urzędzie.

Dodajmy, że jeśli chcesz wyrobić dowód dziecku do 12. roku życia – będziesz to mógł zrobić także po 2 sierpnia, ponieważ od najmłodszych odciski palca nie będą pobierane.

2. Załóż firmę bez wychodzenia z firmy

Kiedyś było tak: wizyta w urzędzie gminy, wizyta w urzędzie skarbowym i na koniec – w ZUS-ie. Potem było tzw. jedno okienko, które pozwalało niemal wszystko załatwić w jednym miejscu – ale też „na papierze”. Wreszcie przyszła era Internetu i wprowadzono możliwość założenia firmy przez sieć.

Ale dopiero włączenie do tego procesu banku sprawiło, że firmę naprawdę można założyć przez Internet.

Większość banków daje bowiem możliwość rejestracji działalności gospodarczej za pośrednictwem swoich systemów bankowości elektronicznej. W ten sposób – mając potwierdzoną przez bank tożsamość – zgłosisz działalność do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zarejestrujesz się w ZUS-ie i urzędzie skarbowym.

Dodatkowo od razu założysz konto firmowe, a nawet otrzymasz możliwość obsługi całej firmy przez Internet – fakturowanie, księgowość, leasing czy faktoring. A to już znacznie więcej niż jeden zaoszczędzony dzień.

Dodatkowo wszelkie zmiany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej dotyczące twojej firmy możesz wprowadzać tak jak przy zakładaniu dowodu osobistego: logując się do serwisu CEiDG za pośrednictwem swojego banku.

3. Zgłoszenie urodzenia dziecka

Nadchodzi szczęśliwy dzień i zostajesz ojcem. Kilka dni euforii i musisz zmierzyć się z urzędową rzeczywistością. Kiedyś musiałeś iść do Urzędu Stanu Cywilnego i osobiście zgłosić narodziny.

Dzisiaj możesz zarejestrować narodziny dziecka przez Internet. Potrzebny do tego będzie Profil Zaufany, który uzyskasz logując się do USC za pośrednictwem bankowości internetowej – tak jak logujesz się na swoje konto, by sprawdzić, ile masz pieniędzy.

W ten sposób potwierdzisz swoją tożsamość i po przejściu kilku kroków na stronie (nadajesz m.in. dziecku imię) – wyślesz wniosek o rejestrację noworodka do USC.

Przygotowane przez urząd dokumenty – odpis aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu trafią na twoją skrzynkę e-mail lub jeśli wolisz: pocztowej. A mając te dane, możesz wystąpić o 500+ – wystarczy zalogować się do banku.

4. Odpis aktu stanu cywilnego

Załóżmy, że od lat mieszkasz w Poznaniu. Jednak urodziłeś się w Łodzi, a ślub brałeś w Krakowie. I przychodzi dzień, w którym musisz załatwić jakąś sprawę, która wymaga posiadania odpisu twojego aktu urodzenia lub małżeństwa.

Co robisz? Wsiadasz w samochód lub pociąg i jedziesz do odpowiedniego urzędu w którymś z tych miast, prawda? Błąd! I niepotrzebna strata czasu.

Powinieneś usiąść przed komputerem i skorzystać z Internetu. Dzięki potwierdzeniu twojej tożsamości przez bank załatwisz sprawę w kilka minut, a odpis otrzymasz w ciągu 7 dni w wersji elektronicznej, a w ciągu 10 dni – w wersji papierowej we wskazanym przez siebie urzędzie na terenie całej Polski.

5. Pismo urzędowe w każdej sprawie

Masz do załatwienia w urzędzie sprawę, która sprowadza się do złożenia jakiegoś wniosku lub pisma? Logując się do e-urzędu przez bankowość internetową możesz załatwić kilkaset spraw urzędowych, które mają zdefiniowaną ścieżkę postępowania – jak choćby wspomniana rejestracja dziecka albo bardzo popularny system składania rocznych zeznań PIT. W tych przypadkach system prowadzi cię "za rękę" tak, żebyś się nie pomylił.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy ta rzecz należy do kategorii "inne"? Kiedyś musiałeś poświęcić cały dzień, podróżując od okienka do okienka, zanim udało ci się ustalić coś konkretnego.

Dzisiaj nie musisz brać wolnego, dzwonić, pytać. Wystarczy, że wyślesz tzw. pismo ogólne. To może być dowolna treść (również pytanie) do urzędu – może być to urząd gminy, ministerstwo i inne urzędy centralne, urząd skarbowy, szkoła publiczna, szpitale, sanepid itp.

Wystarczy zalogować się do e-urzędu Profilem Zaufanym za pośrednictwem jednego z banków.

Na tej samej stronie działa też skrzynka odbiorcza – podobna do skrzynki e-mailowej, gdzie lądują odpowiedzi z urzędów. To będzie historia całej twojej korespondencji urzędowej z każdym, z kim masz ochotę lub potrzebę porozmawiać. I to wszystko działa tylko dlatego, że masz konto w banku. A jeśli go nie masz, to choćby po to warto je założyć.

Wybrane dla Ciebie