Trwa ładowanie...
09-06-2011 13:15

Nie spada liczba plemników wytwarzana przez mężczyzn

Nie spada liczba plemników wytwarzana przez mężczyznŹródło: Thinkstockphotos
d3npz8g
d3npz8g

Najnowsze badania duńskich badaczy zaprzeczają wcześniejszym doniesieniom, że niepokojąco spada liczba plemników wytwarzana przez mężczyzn - pisze periodyk medyczny "Epidemiology".

Po raz pierwszy alarm podnieśli duńscy badacze, którzy w 1992 r. obwieścili, że liczba plemników wytwarzanych w jednym ejakulacie spadła aż o 50 proc. w porównaniu do 1938 r. Twierdzili też, że jakość spermy nadal może się pogarszać, co ewentualnie doprowadzi do spadku płodności mężczyzn. Jako jedną z przyczyn podawano zanieczyszczenie środowiska chemikaliami.

Zaprzeczają temu najnowsze badania, przeprowadzone przez tę samą grupę uczonych z uniwersytetu medycznego w Kopenhadze. Dr Jens Peter Bonde, jeden z ich autorów, twierdzi w komentarzu, że te obserwacje są bardziej wiarygodne. Trwały od 1996 r. do 2010 r., a objęto nimi 5 tys. poborowych pochodzących z tego samego regionu. To bardzo ważne, gdyż liczba wytwarzanych przez mężczyzn plemników może się zmieniać w zależności od miejsca zamieszkania.

Konkluzja z tych badań jest jednoznaczna: w ciągu 15 lat nie stwierdzono u badanych mężczyzn spadku liczby wytwarzanych przez nich plemników.

(PAP)

zbw/ agt/

d3npz8g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3npz8g