Trwa ładowanie...
d20rqpp

Nie tylko smartwatch ma wiele funkcji. Zegarki z chronografem i innymi dodatkami

Choć standardowe zegarki pozbawione dodatków nigdy nie wyjdą z mody, to coraz większą popularnością wśród mężczyzn w każdym wieku cieszą się czasomierze z dodatkowymi funkcjami. Chronograf, kalendarz czy nawet wskaźnik pływów to tylko niektóre z nich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chronograf i alarm to dopiero początek
Chronograf i alarm to dopiero początek (Materiały prasowe, Fot: Apart)
d20rqpp

Poniżej przedstawiamy kilka interesujących gadżetów, które znajdziecie w nowoczesnych zegarkach. Niektóre z nich zapewne znacie, a inne mogą wydać się niecodzienne. Jeżeli zastanawialiście się do czego służą te wszystkie dodatkowe wskazówki i tarcze, to teraz jest odpowiedni czas, by to sprawdzić.

Chronograf czy chronometr
Te dwa pojęcia często są ze sobą mylone. Chronograf to najprościej mówiąc analogowy stoper, który pozwala na dokładne odmierzanie pewnego odcinka czasowego. W zegarku występuje w formie dwóch lub trzech liczników (małych tarcz) odpowiedzialnych za zliczanie godzin, minut i sekund. Chronometr to natomiast bardzo precyzyjny zegarek z certyfikatem dokładności chodu. O tym, czy dany zegarek jest chronometrem, świadczy certyfikat dokładności chodu zegarka, wystawiony przez Szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych (w skrócie COSC), dołączony do zegarka. Instytut ten, powołany w roku 1973, z siedzibą w La-Chaux-des-Fonds, uprawniony jest do przeprowadzania badań i wydawania świadectw dla mechanizmów o wyjątkowej precyzji.

Na spotkania biznesowe
Poza chronografem istnieją również inne przydatne funkcje, które spełnią podstawowe wymagania każdego mężczyzny noszącego zegarek. Prosty w obsłudze alarm, kalendarz, datownik czy termometr to udogodnienia, które znajdziesz nawet w niedrogich modelach. Korzystanie z nich jest bardzo proste i nie trzeba sięgać do kieszeni, by sprawdzić, czy nie ma mrozu albo który dzień wypada w przyszły wtorek. To gadżety szczególnie przydatne dla wszystkich osób, które mają wiecznie napięty grafik.

*Dla pilotów i żeglarzy *
Tym, którzy dużo podróżują, przyda się natomiast zegarek z funkcją GMT, czyli możliwością wskazywania innej strefy czasowej. W zależności od modelu zegarka, dodatkowe wskazówki pokazują czas w Londynie (GMT to skrót od Greenwich Mean Time, czyli czasu uniwersalnego) lub dają możliwość samodzielnego ustawienia godziny przy pomocy koronki. Jeśli odmierzanie czasu tylko w dwóch miejscach wam nie wystarcza, to z pomocą przychodzi Worldtimer, czyli seria zegarków, które pokazują godzinę we wszystkich 24 strefach czasowych za jednym zamachem. Bardziej wymagający posiadacze zegarków mogą pokusić się również o czasomierz z funkcją wskazywania faz Księżyca czy pływów. To opcja, która szczególnie zaciekawi wędkarzy i żeglarzy, którzy swoją pracę lub hobby uzależniają właśnie od Księżyca.

Dla trekkingowców i nurków
Zegarki sportowe posiadają oczywiście o wiele więcej funkcji przydatnych czy to podczas treningu, czy w trakcie wyprawy trekkingowej. Standardem jest kompas, w postaci dodatkowej igły i obręczy okalającej tarczę, a także wysokościomierz, który przyda się szczególnie podczas wycieczek trekkingowych w górach. Zegarki z tarczą LCD posiadają również wbudowany miernik tempa, który pozwoli dokładnie określić prędkość, z jaką poruszasz się podczas biegu, jazdy na rowerze czy zwykłego spaceru. Bardziej tradycyjne modele wyposażono w tachymetr, który określa naszą prędkość na odcinku jednego kilometra lub jednej mili. Wzmocniona koperta i wysoka klasa wodoodporności sprawia, że taki zegarek będzie bardziej odporny od typowego smartwatcha, a co za tym idzie mniej awaryjny. Jeśli więc chcesz, aby z różnorodnością opcji szła również wytrzymałość, zainteresuj się tradycyjnym zegarkiem.

Nawet pierwsze zegarki kieszonkowe poza podstawową funkcją mierzenia czasu posiadały prosty chronograf, a od tego czasu możliwości stały się o wiele większe. Jeśli preferujesz klasyczne zegarki nad zaawansowaną elektronikę, czasomierz z przydatnymi funkcjami spełni twoje oczekiwania.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Apart

d20rqpp

Podziel się opinią

Share
d20rqpp
d20rqpp