Trwa ładowanie...
21-08-2015 11:13

Nie uwierzysz, do czego zdolne są kobiety, gdy nie podobają się sobie

Nie uwierzysz, do czego zdolne są kobiety, gdy nie podobają się sobieŹródło: Shutterstock
ddj86y7
ddj86y7

Kobiety nie ukrywają, że większość z nich czuje presję, kiedy chodzi o wygląd. I nie ma tu znaczenia, czy wychodzą w danym momencie pobiegać, ruszają na zakupy, na randkę, spotkanie z przyjaciółmi czy też idą do pracy. Gdy coś przestaje się im podobać we własnym wyglądzie, są gotowe nawet zabarykadować się w domu, byle tylko nikt ich nie oglądał. Czy to wina nas, mężczyzn?

Jedne twierdzą, że robią to głównie dla siebie, inne nie ukrywają, że lubią się podobać facetom. Gdy uważają, że coś z ich wyglądem nagle robi się nie tak, pojawia się problem. Wiele kobiet przyznaje, że takie sytuacje mają zazwyczaj poważny wpływ na ich plany. W obawie o ocenę otoczenia, niektóre z nich decydują się nawet na wzięcie wolnego dnia w pracy. Przeprowadzony niedawno sondaż przez „Daily Mail” wykazał, że dla przedstawicielek płci pięknej kwestia wyglądu to niekiedy sprawa życia i śmierci. I nie ma tu miejsca na kompromis.

Jak wynika z badań, aż 1/3 kobiet uważa, że to właśnie wygląd jest filarem ich kariery. Przyznają, że bez urody jej dalszy rozwój nie byłby możliwy. Taki pogląd prowadzi często do sytuacji absurdalnych. Aż 10 procent respondentek przyznało bowiem, że czasami, gdy nagle pojawia się jakiś problem z ich wyglądem, są gotowe zadzwonić do pracy i powiedzieć, że są chore, byle tylko nie pokazywać się publicznie. Do zastosowania takiego rozwiązania może je skłonić źle układająca się fryzura albo problem z cerą. Spośród tych, które twierdzą, że gotowe są wziąć zwolnienie, gdy nie czują się dobrze w swoim ciele, aż 40 procent przyznało, że robi to regularnie. 5 procent pań potwierdziło zaś, że gdy nie są zadowolone ze swojej powierzchowności, ukrywają się przed światem i za wszelką cenę unikają kontaktów z innymi.

Zły – w ich własnym mniemaniu - wygląd może mieć negatywny wpływ nie tylko na życie zawodowe, ale także na ich kontakty towarzyskie oraz znajomości z mężczyznami. 21 procent kobiet potwierdziło, ze zdarzało im się odwoływać w takich sytuacjach spotkania ze znajomymi, a 10 procent z nich przekładało randki.

ddj86y7

Co piąta biorąca udział w badaniu kobieta przyznała, że odczuwa presję otoczenia związaną z własnym wyglądem. Według części ankietowanych, ich aparycja musi być nieskazitelna, bo takie są oczekiwania społeczne. Według ekspertów, wyniki badań wskazują, że rośnie odsetek kobiet, w przypadku których sprawy osobistego wyglądu mają wpływ na ich stan psychiczny. Zresztą aż 42 procent badanych nie ukrywa, że od tego, jak wyglądają w danym momencie, zależy też ich pewność siebie.

Uczestniczki badania, które objęło 4 tysiące osób, w większości potwierdziły, że w dniu, kiedy uważają, że ich wygląd z różnych względów ich nie satysfakcjonuje, spędzają dużo więcej czasu na szykowaniu się do pracy.

- To normalne dla każdego, by od czasu do czasu czuć się gorzej ze względu na swoją skórę czy wygląd, ale sposób, w jaki radzimy sobie z tym kryzysem wizerunku, jest tu kluczowy – powiedziała cytowana przez „Daily Mail” Jo Carey, specjalistka ds. chorób skóry, komentując wyniki badań.

Oczywiście zawsze przy okazji podobnych analiz rozlegają się komentarze, że to mężczyźni goniący za idealnym, kobiecym pięknem są winni podobnych problemów pań. Kolejne badania pokazują jednak, że większość panów akceptuje swoje partnerki takie, jakimi są. I choć jesteśmy wzrokowcami, to na pewno nie zaprzątamy sobie głów drobiazgami, które kobietom spędzają sen z powiek. Z drugiej strony, spójrzmy prawdzie w oczy. Czy panie nie oceniają nas po wyglądzie? Robią to na każdym kroku. Być może stąd przekonanie, że mechanizm ten działa tak samo w drugą stronę?

ddj86y7

RC/dm,facet.wp.pl

Najpiękniejsze kobiety świata 2015

ddj86y7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddj86y7