Trwa ładowanie...
28-08-2012 12:53

Nie warto gadać z nią o seksie

Nie warto gadać z nią o seksieŹródło: Fotochannels
d1yzgk8
d1yzgk8

Niestety na omawianie problemów w sferze seksualnej często brak jest miejsca w otwartej komunikacji pomiędzy partnerami. Zazwyczaj trudności nie sprawia rozmowa na inne tematy, kiedy znacznie łatwiej jest dobrać odpowiednie słowa czy argumenty. Rozmowa o seksie natomiast albo wychodzi "nie tak, jak trzeba" albo wcale jej nie ma.

Bardzo często przyczyną takiej postawy jest głęboko tkwiące przekonanie, że druga strona domyśli się lub wyczuje, że coś jest nie tak i sama zmieni swoje postępowanie. Podobnie wpływać może przekonanie, że "o seksie lepiej nie rozmawiać". W obu przypadkach partnerzy zamykają się na otwartą rozmowę i tym samym mogą odbierać sobie radość z bliskiej relacji.

Co może być powodem twoich problemów?

- Seks to nie tylko sfera fizyczna, ale również emocjonalna. Jeśli jedna z nich zostanie przez partnerów zaniedbana, może się to wiązać ze znacznie mniejszym poziomem satysfakcji. Trudno jest rozpatrywać seks w oderwaniu od więzi, apetyt na igraszki rodzi się bowiem w głowie - tłumaczy Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki Invicta w Gdańsku. - Powodów braku satysfakcji z seksu jest wiele. Część z nich może dotyczyć problemów zdrowotnych, nadmiernego stresu i zmęczenia, niektóre - kłopotów emocjonalnych, a część wynika z różnych temperamentów seksualnych parterów czy postrzegania seksu w odmienny sposób. Do najczęstszych czynników wpływających negatywnie na apetyt seksualny można zaliczyć przepracowanie, narodziny dziecka i kryzysy życiowe. Negatywny wpływ mają także brak otwartej komunikacji w związku oraz wkradająca się w relację pary monotonia i nuda. Również wtedy, gdy jedno z partnerów nie okazuje radości z seksu z ukochaną osobą, druga strona może nie mieć takiej satysfakcji i unikać współżycia.
Mężczyźni unikają seksu także wtedy, gdy widzą, że kobieta nie wykazuje inicjatywy. Trudno jest im pałać chęcią do współżycia także wówczas, gdy partnerka oskarża ich o brak zaspokajania jej potrzeb, gdy w łóżku dyryguje partnerem lub też w ogóle nie reaguje na seks. Zniechęcenie może pojawić się także wtedy, gdy partnerka jest zbyt krytyczna wobec własnego ciała, co uniemożliwia jej czerpanie radości, brak seksualnej spontaniczności oraz skrajne postawy - zaniedbanie lub nadmierne przywiązywanie wagi przez kobietę do swojego wyglądu podczas seksu.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu na seks?

W łóżku w grę wchodzą nie tylko techniczne aspekty seksu. Bardzo często to nie pozycje seksualne mają podstawowe znaczenie, ale relacja pomiędzy partnerami. - Warto przy tym pamiętać, że kiedy koncentrujemy się na problemach seksualnych, na braku czegoś, czego pragniemy, tylko to wzmacniamy - mówi psycholog. - Uczucia, które się wówczas pojawiają zniechęcają i demotywują. Z drugiej strony, jeśli przywołamy pozytywne myśli o seksie z partnerem, pojawią się też przyjemne uczucia, jeśli skupimy się na mocnych stronach, w związku pojawi się też więcej punktów wspólnych. Ponownie będziemy mogli odkryć namiętność. Niezbędne jest też "podkręcenie temperatury" w związku. Pomyśl o tym, co działa na ciebie podniecająco, co lubisz. Pobudź swoją wyobraźnię, pozwól sobie na marzenia: co musiałoby się zdarzyć, jak wyglądałby seks twoich marzeń. Do tego, aby pojawiły się 'fajerwerki' niezbędna jest współpraca, otwartość i wzajemne uczenie się od siebie. Bardzo przydatne może okazać się poczucie humoru - potraktowanie seksu
z przymrużeniem oka, jako dobrej zabawy z kochającym partnerem. Poczucie humoru jest jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie napięć z całego dnia. Pełna akceptacja własnej fizyczności to także dobra droga do czerpania radości z życia seksualnego. Kochanie się zawsze po ciemku, po to, by partner czy partnerka nie zobaczyli mankamentów naszego ciała, w stresie wynikającym z kompleksów, z pewnością nie będzie sprzyjać odprężeniu. Ważna jest także otwartość na spełnianie swoich wzajemnych erotycznych marzeń.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Gdy samodzielne sposoby poradzenia sobie z problemem nie są skuteczne, brak satysfakcji z seksu wymaga pomocy ze strony psychologa, psychoterapeuty czy seksuologa. Warto przełamać wstyd i udać się do specjalisty, który pomoże w usunięciu przyczyny problemu natury emocjonalnej, zdrowotnej, nawet społecznej i pozwoli na odzyskanie radości z seksu.

Ml/PFi

d1yzgk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yzgk8