Nie wiesz, jaki krawat będzie odpowiedni? Poznaj podstawowe zasady wyboru
Krawat to jeden z podstawowych "składników" eleganckiego męskiego stroju. Powinieneś więc przykładać dużą wagę do jego wyboru. Odpowiednio dobrany może stać się dużym atutem twojego wyglądu. To, jak bardzo go wyeksponujesz, zależy wyłącznie od ciebie. Wbrew pozorom masz wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór tego elementu ubioru, jego wydźwięk zależy natomiast zarówno od fasonu, jak i materiału, z którego został zrobiony.
08.01.2018 | aktual.: 11.03.2019 14:40
Poniżej znajdziesz podstawowe kryteria, którymi powinieneś kierować się podczas wyboru krawata. Dzięki temu unikniesz podstawowych błędów, które zdarzają się niektórym panom, a także będziesz mógł sprawdzić, czy krawaty, które już posiadasz, wpisują się w te zasady.
Garnitur do koszuli czy koszula do garnituru?
Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować podczas wyboru krawata, jest dopasowanie go do koszuli i marynarki. Możesz dobrać kolor do marynarki lub swetra, jednak z reguły nie powinien być taki sam jak koszula. Pamiętaj również, żeby nie przesadzać ze wzorami. Przykładowo, jeżeli chcesz założyć koszulę w kropki lub pasy, to krawat powinien pozostać gładki. Jeśli natomiast decydujesz się na jednokolorową koszulę, możesz dopasować wzór krawata do innych dodatków, na przykład poszetki. Jednocześnie warto wiedzieć, że im bardziej poważna jest uroczystość, na którą planujesz iść, tym mniej rzucający się w oczy krawat powinieneś założyć. Przykładowo, wzorzysty krawat na weselu lub innej rodzinnej uroczystości jest jak najbardziej na miejscu, jednak podczas rozmowy o pracę mógłbyś sprawić wrażenie osoby niepoważnie podchodzącej do spotkania.
Przy wyborze krawata, podobnie jak podczas dobierania marynarki, musisz zwrócić uwagę na swoją posturę. Szeroki krawat i klapy zarezerwowane są dla bardziej postawnych panów, a osoby szczuplejsze powinny zdecydować się raczej na nieco te nieco węższe. W innym przypadku krawat i marynarka mogą sprawiać wrażenie, jakby ich właściciel "tonął" w ubraniu, albo z drugiej strony próbował się sztucznie odchudzić. Bardzo wąskie krawaty zarezerwowane są głównie do marynarek sportowych.
Knit do bardziej nieformalnych strojów
Odrębnymi zasadami rządzą się krawaty nieformalne, tak zwane knity. W przeciwieństwie do tych formalnych nosi się je nie tylko w połączeniu z jedwabną czy bawełnianą koszulą i garniturem – sprawdzą się w towarzystwie flaneli, dżinsu, sztruksu, tweedowych marynarek i wszelkiego rodzaju kardiganów oraz swetrów. To idealny kompromis pomiędzy luzem a elegancją. Szorstki materiał doskonale wpasowuje się w wizerunek zadbanego mężczyzny, który nawet w codziennych sytuacjach chce wyglądać schludnie. Należy przy tym pamiętać, że struktura i wzór takiego krawata może zaważyć na spójności całego stroju. Jeden nieprzemyślany element może zaburzyć harmonię całego zestawu. Dlatego jeśli decydujesz się na szorstki, matowy krawat, to reszta stroju powinna być utrzymana w podobnym stylu.
A może muszka?
Ten element garderoby wzbudza u panów mieszane uczucia. Jednym kojarzy się z oznaką inteligencji i typowo salonową elegancją, inni natomiast czują się w nich jak klaun. Jeszcze kilka lat temu założenie jej wymagało sporo odwagi, teraz wiele osób decyduje się na muchę zarówno w oficjalnych, jak i luźniejszych strojach. Zgodnie z klasycznymi zasadami muszkę powinno się nosić do koszuli z krytą plisą, choć te ograniczenia dawno już wyszły z mody, ustępując strojom z odkrytymi guzikami, które prezentują się równie ciekawie. W przeciwieństwie do krawata mucha nie zasłania guzików, można je więc nieco wyeksponować.
To, czy mężczyzna założy krawat, knit, czy muszkę, rzutuje na jego wizerunku. Każdy tego typu dodatek sprawia, że zarówno strój, jak i jego właściciel zyskują niepowtarzalnego charakteru. Warto więc zastanowić się nieco nad wyborem.