Trwa ładowanie...

Niech żyją szwadrony śmierci!

Niech żyją szwadrony śmierci!Źródło: AFP
d2nfjqv
d2nfjqv

Są doskonale wyszkoleni, zdeterminowani, niekiedy za bardzo brutalni. Jeżeli jednak spojrzymy na warunki, w których przyszło im pracować zrozumiemy, że w inny sposób nie można toczyć walki z kartelami narkotykowymi.

Mowa o elitarnych brazylijskich jednostkach policyjnych, takich jak Batalion Operacji Specjalnych Policji (BOPE) zwanych popularnie szwadronami śmierci. Zasada ich funkcjonowania jest prosta: albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity. Społeczeństwo brazylijskie doskonale rozumie tą sytuację, dlatego większość obywateli tego kraju jest gotowa nawet patrzeć przez palce na przypadkowe ofiary w myśl zasady: gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. byleby tylko ostatecznie rozwiązać problem narkomafii i brutalnych morderstw w fawelach – dzielnicach biedoty.

Inaczej jednak patrzą na sprawę brazylijskie władze.

Jak donosi „Dziennik” prokuratorzy z Rio de Janeiro postanowili rozprawić się z „nadużyciami” i zażądali aresztowania 30 najbrutalniejszych oficerów, których oskarżają o mordowanie cywili.

d2nfjqv

Wg gazety policjanci są odpowiedzialni za śmierć 20 mężczyzn w wieku 14-29 lat. Ofiary zostały zabite poprzez strzał w plecy oraz w tył głowy, co wskazuje na egzekucyjny charakter zdarzenia i kłóci się z wersją policjantów jakoby „podejrzani stawiali zbrojny opór”.

Akcja prokuratury jest działaniem bezprecedensowym. Po raz pierwszy bowiem zwrócono się przeciwko tym, którzy nie przebierając w środkach, próbują zaprowadzić spokój w fawelach.

W dzielnicach nędzy okalających Rio de Janeiro żyje ponad milion osób, które pozostają bezradne wobec przemocy młodocianych gangsterów oraz potężnych karteli narkotykowych.

Jedynie skuteczne i bezkompromisowe akcje policji są w stanie utrzymywać w ryzach bandytów.

d2nfjqv

Prokuratorzy żądając aresztowania policjantów, oficjalnie domagają się poszanowania praworządności.

Zapominają o jednym – teren, na którym pracują jednostki specjalne jest terenem wojny, na którym powinny obowiązywać reguły wojenne.

Od wielu lat na terytorium faweli trwa krwawa walka o wpływy trzech potężnych karteli narkotykowych: Comando Vermelho, Amigos Dos Amigos i Terceiro Comando Puro.

d2nfjqv

Kałasznikowy i koktajle Mołotowa to na tych terenach codzienny widok. Rokrocznie w walkach ginie tam ok. pięciu tysięcy osób z czego jedna piąta z rąk policji.

Policjanci nie przebierają w środkach, ale nie ma się czemu dziwić. Codziennie w starciach zostaje zabitych dwóch policjantów. Stąd bywa i tak, że funkcjonariusze „najpierw strzelają, a potem zadają pytania”.

Fakt faktem jedynym czego boją się młodociani _ soldatos_ są policyjne kule.

d2nfjqv

Tylko strach przed śmiercią i bólem jest w stanie oddziaływać na ich chorą wyobraźnię.

Bo jak inaczej powiedzieć o umysłach tych, którzy z zimną krwią porywają autobusy, blokują drzwi, po czym podpalają je uwięziwszy w środku ludzi.

Zwykli obywatele są narażeni na dziki terror więc nie dziwi fakt, że całą nadzieję pokładają w policji. „_ Viva o Esquadrão da Morte !_ - Niech żyją szwadrony śmierci” - mówi 32-letni Julio – „tylko one mogą nas ocalić”.

d2nfjqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nfjqv