Trwa ładowanie...
15-05-2009 10:03

Niedługo będą płacić "Bońkami"!

Niedługo będą płacić "Bońkami"!Źródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
d2rw402
d2rw402

Choć mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską, spokojnie będzie nimi można płacić i to nie tylko za wejście na stadion. Jak podaje Mennica Polska, wyjątkową monetę z wizerunkiem wyjątkowego człowieka zamówił Centralny Bank Armenii.

Na monetach, które dla ormiańskiego banku emitować będzie Mennica Polska, znajdzie się legenda polskiego futbolu, trzykrotny uczestnik mistrzostw świata, zdobywca Pucharu Europy – Zbigniew Boniek!

Moneta z podobizną Bońka jest kolejną, piątą już z serii _ Królowie futbolu emitowanej przez Mennicę Polską na zamówienie Centralnego Banku Armenii_. Jak możemy przeczytać na internetowej stronie Mennicy, docelowo planowane jest wytłoczenie 20 różnych monet z podobiznami najlepszych piłkarzy świata.

Pierwszym z bohaterów kolekcji był Brazylijczyk Pele. Do tej pory na monetach ukazali się także, Czarna Perła Mozambiku – Portugalczyk Eusebio, reprezentant ZSRR, niezapomniany stachanowski bramkarz Lew Jaszyn, oraz słynny Kaiser, czyli Franz Beckenbauer.

Bez wątpienia, występy w tak doborowej reprezentacji piłkarzy, to wielki zaszczyt, ale także uznanie zasług byłego piłkarz Widzewa Łódź i Juventusu Turyn.

d2rw402

Ze stronny Mennicy Polskiej, możemy się dowiedzieć, że zamówiona przez Centralny Bank Armenii moneta, ma być emitowana w ilości 50 tysięcy egzemplarzy. Podstawowym surowcem, z którego będzie wykonana jest srebro o próbie 925 + 5.

Średnica każdego krążka będzie wynosić 38,61 milimetrów, a waga 28,28 gramów.

Zbigniew Boniek, będzie swoim wizerunkiem uszlachetniał monetę o nominale 100 dramów armeńskich, co w przeliczeniu na złotówki przedstawia wartość ok. 85 zł.

Dla wszystkich tych, którzy okazali się szczęśliwymi posiadaczami monety i akurat wybierają się do Armenii mamy doskonałą informację.

Za _ jednego Bońka_ można będzie kupić tam: ok. 78 butelek piwa, lub 60 butelek wina, lub 25 litrów kumysu, lub 7 biletów na mecze piłkarskiej Ligi Armenii.

d2rw402
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rw402